Kulturistika, fitness - U sýrů sledujte množství tuku, ale i obsah sušiny

U sýrů sledujte množství tuku, ale i obsah sušiny

Tvrdé sýry kupujte s 20 až 30 procenty tuku v sušině (ilustrační fotografie) Tvrdé sýry kupujte s 20 až 30 procenty tuku v sušině (ilustrační fotografie)

Tvrdé sýry jsou důležitým pomocníkem při startování zdravého životního stylu. Obsahují hodně bílkovin, ale také minerální látky - zejména vápník. Dále v nich najdete vitaminy D, A, B2 či B12. Nevýhodou sýrů je často větší množství tuku, než je vhodné pro ty, co chtějí shodit přebytečná kila.

Z tvrdých sýrů byste měli volit ty, jejichž energetická hodnota nepřesahuje 1 100 kJ. Dobrým vodítkem je hledat sýry s 20 - 30 procenty tuku v sušině (t.v.s.), kdy obsah sušiny je okolo 30 procent.

Co to znamená? Pokud z výrobku odstraníme veškerou vodu, zůstane jen sušina. Čím víc obsahuje sýr sušiny, tím má i víc tuku. Lze tedy říci, čím je výrobek sušší, tím je i tučnější, a naopak čím víc obsahuje vody, tím je méně tučný.

 

který tvrdý sýr vybrat při hubnutí

Máte-li možnost vybírat mezi výrobky s totožným obsahem sušiny a rozdílným obsahem tuků, vybírejte opět méně tučný. Hmotnost tuku obsaženého v sýru spočítáte jednoduše tak, že vynásobíte číslo vyjadřující procento tuku v sušině číslem označujícím množství sušiny a vydělíte 100.

Pro srovnání: pokud zkonzumujete celé balení dvacetiprocentního eidamu, přijmete 900 kJ a 9 gramů tuku. Ovšem dáte-li si eidam 45 %, přijmete 1 500 kJ a 26 g tuku, čímž přesáhnete při dietě doporučovaných 10 g živočišných tuků denně.

Zrající sýry jsou hodně tučné, takže byste měli mít na paměti, že jsou to jen delikatesy například ke sklence vína. Stačí sníst jednou za čas dva až tři kousky. Velmi tučné sýry používejte jen na dochucení, ne jako hlavní surovinu.

 

Kolik spálíte?
(v kilojoulech za hodinu)

Hmotnost Žehlení Běh 9km/hodinu
60 kg 570 2010
70 kg 670 2350
80 kg 760 2680
90 kg 860 3020
100 kg 960 3360
110 kg 1050 3690

Běhání je skvělý způsob, jak zhubnout. Neměli byste se však do něj pouštět, máte-li opravdu výraznou nadváhu. Zkuste nejprve pár kilo shodit pomocí úpravy jídelníčku a věnovat se třeba plavání, které je šetrnější ke kloubům. Pokud už si na běh troufáte, nezapomeňte na kvalitní obuv. A to ať už chcete běhat venku nebo v posilovně na běhacím pásu. Pro začátek si nestanovujte nijak velké tempo, postačí v podstatě rychlá chůze. Zběsilým během byste si spíš ublížili. Pro začátek vám bude stačit třicet minut svižného pohybu. Když budete chodit takto cvičit třikrát či čtyřikrát týdně, budete se určitě zlepšovat. Nezapomeňte si před cvičením i po něm protáhnout svaly.

 

Autoři: