Kulturistika, fitness - Spalovače tuku pro hubnutí

Spalovače tuku pro hubnutí

Spalovače tuku pro hubnutí Spalovače tuku pro hubnutí

Fat Burner , Fat Elimination,Fat Direct,Lecitin, Synephrine Plus,Cholin, Inositol, Karnitin,Thermo-X, HCA, CLA,ALC, Chitosan-Psyllium, Xenical, Chrom, Jód, Pyruvát.... ale který je nejlepší?

Fat burner

Speciálně sestavená směs z aktivní termogenní látky synefrinu (přírodní analogie efedrinu) a účinných spalovačů tuku (HCA, L- karnitin, taurin a trojmocného chromu) tvoří základ unikátního preparátu Thermogenic Fat Burner vyvolávajícího interní termogenezu za účelem rychlého spalování tuku a přeměny eliminovaného tuku ve využitelnou energii. Obsahuje rostlinné extrakty Citrusu Aurantium (zdroj synefrinu) a Garcinie Cambogie (zdroj HCA - hydroxycitronové kyseliny) - látky urychlující proces látkové výměny a podporující růst svalové hmoty. Účinná dávka trojmocného chromu omezuje pocit hladu a chuti na sladkosti. Rovněž přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a tvorby tukových rezerv. Taurin je látkou stimulující a povzbuzující fyzickou a psychickou činnost.

Fat Elimination


Velmi silná formule určená pro pomoc při redukci tukové tkáně při zachování stávajícího podílu aktivní svalové hmoty. Kombinace účinných látek a jeho přírodních zdrojů prodlužuje účinek u fyzické stimulace až na několik hodin.

Napomáhá snížit únavu během sportovní aktivity snižováním akumulace kyseliny mléčné a šetřením svalového glykogenu. Urychluje regeneraci po namáhavém tělesném výkonu zlepšováním funkce jater, která detoxikují amoniak vznikající odbouráváním svalových bílkovin a zvyšují jeho odstranění močovou exkrecí.

L-Karnitin má hlavní funkci v tukovém metabolismu a napomáhá při správném stravování a zvýšené tělesné aktivitě ke zdravému snižování nadváhy nebo u sportovních aktivit rýsování svalstva.

Ženšen zvyšuje celkovou fyzickou i psychickou výkonnost.

HCA - zpomaluje novotvorbu tělesného tuku a cholesterolu. Příznivě ovlivňuje přeměnu sacharidů ze stravy na zásobní glykogen a glukózu, jejichž zvýšená koncentrace vyvolává v mozku pocit nasycení. Potlačuje chuť k jídlu a redukuje příjem potravy. V poslední době je jedním z nejčastěji doporučovaných látek snižujících chuť k jídlu, používaných při redukčních dietách.

Guarana extrakt - zlepšuje koncentraci a bdělost, potlačuje pocity únavy a posiluje vytrvalost.

Hlavní rysy produktu :

 • * Přispívá k redukci nadváhy,
 • * posiluje svalovou hmotu,
 • * zlepšuje fyzickou a psychickou výkonnost,
 • * snižuje chuť k jídlu,
 • * přispívá k tvorbě energie z tukových zásob.

Složení :
L-karnitin tartrát, želatinová kapsle (želatina, voda, barviva: oxid titaničitý, azorubin, košenilová červeň, žluť SY, tartrazin), korejský Ginseng extrakt 5%, Garcinia Cambogia extrakt (55% HCA), inositol, Guarana extrakt (10% kofein), emulgátor: lecitin, látky protispékavé: magnesium stearát, oxid křemičitý, pyridoxin HCL (vitamín B6), polynikotinát chromitý.

Dávkování :

Základní denní dávkou jsou 2 kapsle podávané mezi jídly.

 

ALC


Ve zmíněné acetylované formě je oblíbený L-karnitin ještě účinnější a používání tohoto poměrně nového suplementu v redukci váhy a odbourávání tuku nabývá stále většího rozměru.

Jedním z klíčových využití acetyl L-karnitinu coby doplňku stravy je jeho schopnost oxidovat mastné kyseliny (narušovat jejich pevné vazby), čímž napomáhá tělu zbavit se nežádoucího tuku a efektivně jej zpracovat ve využitelnou energii. ALC je rovněž účinným mozkovým stimulantem, snižuje depresi, podporuje správnou mozkovou činnost, reguluje krevní tlak, snižuje cholesterol a zpomaluje proces stárnutí.

Složení: ALC - Acetyl L-karnitin, stearát hořečnatý, mikrokrystalická celulóza, želatinová kapsle.


CLA a jeho účinek při spalování tuku:
CLA - konjugovaná kyselina linolová - mění schopnost organismu spotřebovat nutrienty na úrovni buněčné membrány.. CLA výrazně podporuje spalování tuku, za současného zachování svalové hmoty. Působí dále silně protizánětlivě (Artrózy, „tenisové lokty“ atd.) a posilují imunitní systém. Chemickým složením jde o mastnou kyselinu, která dala doplňkové výživě sportovců nový směr vývoje.

CLA a jeho anabolický účinek:
Užíváním CLA je možno snížit odbourávání svalových bílkovin na minimum a tím je možno rychleji dosáhnout nárůstu svalové hmoty bez užívání steroidů. CLA má pozitivní vliv na imunitní systém. CLA změní schopnost organismu spotřebovat nutrienty na úrovni buněčné membrány. CLA je fantasticky fungující druh tuku, ketrý je připraven výhradně z přírodních zdrojů. Základní materiál prochází třístupňovým systémem kontroly kvality.

Složení 1 kapsle : 600mg CLA, jiné oleje 400mg, kůra z měkké želatiny 400mg
Výrobek není určen pro děti.

Carnitin

L-Carnitin je zcela nezbytnou součástí jídelníčku všech, kteří se snaží o odbourání podkožního tuku. Je to sice chemická sloučenina tělu vlastní, ale pouze 25% potřebného množství si organismus dokáže vyrobit a zbytek? Ten musí být dodán stravou... a zde je kámen úrazu, protože karnitin se v opravdu velkém množství vyskytuje pouze ve skopovém, které je ovšem na našem jídelníčku pouze velmi vzácně. I když jeho zdrojem je i jakékoli červené maso, přesto hrozí opravdu reálné nebezpečí, že můžeme trpět nedostatkem karnitinu. Zvláště u žen, které velmi často červené maso vůbec nekonzumují, ale i při všech redukčních dietách, kdy je pro mnoho cvičenců červené maso tabu pro svoje skryté množství tuků. Hrozba nedostatku karnitinu se stupňuje přímo úměrně s tím, jak narůstá potřeba spalování tělesného tuku zvláště při aerobní pohybové činnosti. Bez karnitinu totiž nevyužijeme jako zdroj energie ani gram tělesného tuku! A jak karnitin vlastně funguje? Karnitin na sebe váže tukové látky uvnitř buňky a přenáší je do jejich mitochondrií, tedy „elektráren“ buňky na „spálení“. Poté se vrací zpět do nitra buňky pro další „várku“ tukových látek (mastných kyselin) a celý proces se opakuje. Je to analogie situace, kdy do elektrárny dopravují vlaky uhlí na spálení. Karnitin je těmi vagóny a uhlím jsou tukové látky. Tedy limitující pro dopravu uhlí je počet vagónů. Pokud nemáme karnitinu dostatek, stává se tato skutečnost překážkou efektivního spalování tuků a tukové látky se v buňce hromadí a nespalují. Karnitin má ovšem v organismu kromě vlivu na spalování tuků opravdu mnohačetné působení:

 • * karnitin šetří svalový glykogen
 • * karnitin snižuje tvorbu kyseliny mléčné (laktátu) a tím i svalovou bolest
 • * karnitin zlepšuje dodávku kyslíku do svalu
 • * karnitin podporuje činnost srdce (vždyť je to taky příčně pruhovaný sval)
 • * karnitin zvyšuje pohyblivost spermií (a tím plodnost mužů)
 • * karnitin zvyšuje počet androgenních receptorů ve svalové buňce a tím efekt testosteronu na tvorbu svalové hmoty


To sice není zdaleka vše, ale jistě jsou to pádné důvody k zařazení karnitinu jako suplementu do Vašeho stravovacího programu. Firma Promil pro Vás připravila tekutý, tedy 100% karnitin, jehož optimální dávkování je 1 gram v dny tréninku a alespoň půl gramu v dny odpočinku. Karnitin je totiž pro maximální efekt nutné brát denodenně a dlouhodobě, protože opravdový efekt se dostaví až za dva, tři týdny. L-karnitin 66666 liquid je velmi vhodné kombinovat s dalším suplementem Promilu a to Fat burnerem a v případě redukčních diet i s větvenými aminokyselinami BCAA 2:1:1.


DOPORUČENÉ DÁVKOVÁNÍ

Doporučená denní dávka (DDD): 15 ml

POUŽITÍ

Před použitím protřepejte. DDD můžete zředit s neslazeným nápojem nebo užít přímo. Po použití láhev pečlivě uzavřete a skladujte v chladu. Po otevření doporučujeme spotřebovat do 3 měsíců. Odměrku vždy pečlivě vymyjte a osušte.

SLOŽENÍ

Voda, L-karnitin baze, kyselina citronová, přírodní a přírodně identické aroma, náhradní sladidla: sucraloza, acesulfam K, pyridoxin HCl, konzervant: sorban draselný


Snižuje cholesterol a krevní tlak, pozitivně působí na paměť a klouby, urychluje regeneraci, zlepšuje využitelnost proteinů.
Lecitin je po chemické stránce lipidem složeným z cholinu, glycerolu a fosfátu, tedy tzv. fosfolipidem. Použití lecitinu je v současné době velmi potřebné, v případě jeho nedostatku v organismu dochází k poruchám paměti a nervového systému, snížení imunity, zvýšení hladiny cholesterolu, krevního tlaku, zpomalení regenerace a dokonce i ke zvýšení opotřebení kloubů.


Cholin:


Cholin pomáhá při transportování tuků v organismu a je prevencí před ukládáním tuků v játrech. Pracuje společně s inositolem, dalším vitamínem ze skupiny B, na přeměně tuků a cholesterolu.
V kombinaci s mastnými kyselinami a fosforem vytváří lecitin, který je velmi důležitou součástí nervových buněk.


Inositol:

Inositol je nedílnou součástí buněčných membrán. Řadu důležitých funkcí plní také v mozku. V těle se účastní transportu a metabolismu mastných kyselin a cholesterolu. Brání jejich ukládání v játrech. Je také součástí různých enzymů. Napomáhá také odstraňování volných hydroxylových radikálů. Pravidelné  užívání inositolu  zlepší metabolismus mastných kyselin a cholesterolu. Lepších účinků dosáhnete v kombinaci s lecitinem. Příznivé účinky pocítíte při poškození nervů u cukrovky, při poruše transportu a metabolismu tuku. Dále při zvýšené hladině cholesterolu, nespavosti, depresích, Alzheimerově nemoci a také podporuje růst vlasů.


Karnitin:


Karnitin má velkým význam v řadě metabolických pochodů našeho těla. V buněčných mitochondriích působí jako přenašeč mastných kyselin. Mimo to hraje významnou úlohu při
odstraňování kyseliny mléčné ze tkání. Nezanedbatelné je i jeho tzv. antioxidační působení, tj. odstraňovaní škodlivých radikálu z našeho těla.
Karnitin je přirozenou součástí našich buněk. Vyskytuje se v miniaturních buněčných elektrárnách – mitochondriích. Účastní se při základním procesu výroby životně nezbytné energie, a to přímo u samotného zdroje. Karnitin je jednoduchá chemická sloučenina. V našem těle může vznikat s přispěním vitaminu C, vitamínů skupiny B a železa.

HCA

Kyselina hydroxycitronová (HCA) omezuje chuť na jídlo a omezuje tvorbů tuku z energie přijaté stravou především ve formě cukrů. HCA (extrakt z Garcinie Cambogie) v kapslích má účinky při omezení tvorby tukové tkáně, zamezení pocitu hladu, podporu snižování hladiny cholesterolu a usnadnění odbourávání tuku. HCA zesiluje účinek L-carnitinu při spalování tukůCLA


Přírodní látka CLA (konjugovaná kyselina linolová) odbourává tuky tím, že je odplavuje do krevního řečiště a do svalů, kde se spalují. Zároveň podporuje budování svalové hmoty a zpevnění a vytvarování postavy. Tento účinek se zesiluje aktivním pohybem (rychlá chůze, sport, cvičení doma či ve fitness centru) a redukční dietou.Zvlášť prospěšná je při hubnutí, protože pomáhá blokovat ukládání tuku a protože se v těle díky této látce odbourávají tuky, a ne svalová tkáň. CLA zabraňuje jo-jo efektu a je proto důležitou součástí každé redukční diety!

Chitosan je nevstřebatelný polysacharid s kladným nábojem, který je příčinou jeho mohutné vazebné schopnosti.Chitosan má schopnost z přijaté potravy odstraňovat tuky. Naváže je na sebe, a to čtyř až šestinásobek své váhy a odstraní je ze zažívacího traktu dříve, než jsou zpracovány a uloženy. Tuky ze stravy se tedy neukládají, jsou odváděny stolicí z těla ven.V sedmdesátých letech bylo v řadě zemí zakázáno házet tisíce tun schránek korýšů zpět do moře, a proto se hledaly cesty k jejich dalšímu využití? Schránky krabů, raků, mušlí, ale i houby a krovky hmyzu jsou zdrojem **chitinu**. Z chitinu se získává polysacharid chitosan. Již před 100 lety objevili Japonci mohutné vazebné schopnosti chitosanu a úspěšně toho využívají ve všech odvětvích průmyslu, i v medicíně.Chitosan patří mezi vlákniny, je nestravitelný. Vláknina obecně svým mechanickým působením povzbuzuje správnou funkci střev, podporuje zažívání a pomáhá snižovat přebytečný cholesterol. Nejběžnějším a nejlepším zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Chitosan se ovšem jako běžná součást stravy nevyskytuje.Chitosan jako látka nevstřebatelná je bez kalorické hodnoty. Dnešní strava je obvykle příliš kalorická, příliš tučná a chudá na vlákninu. Při dostatečném dávkování může chitosan snížit kalorickou hodnotu stravy a tak přispět k redukci nadváhy.

Kromě tuku na sebe váže i žlučové kyseliny, které vznikají v játrech přeměnou cholesterolu. Jsou- li tedy ve větší míře z těla odstraněny, pak se větší množství cholesterolu spotřebuje na jejich doplnění a tím hladina cholesterolu v krvi klesá.

PYRUVÁT


Pyruvát vápenatý - spalovač tuků, pomáhá zrychlit metabolismus (tukový obrat) a současně zvýšit sportovní výkon.

Pyruvát vápenatý je solí kyseliny pyrohroznové a minerálu vápníku, pyruvát (kyselina pyro-hroznová) je látkou organismu zcela přirozenou, vznikající oxidací živin, především sacharidů v metabolismu těla.

V organismu se pyruvát dalšími procesy zapojuje do metabolických dějů včetně oxidativní přeměny tuku na energii. Pyruvát tedy dokáže současně urychlit metabolismus tuků (tukový obrat) a získanou energii využít pro zvýšení sportovního výkonu - působí na odbourávání tuků a současně stimuluje intenzivní sportovní výkon.

Je znám účinek pyruvátu dokonce i na hubnutí bez cvičení (v klidovém stavu) - díky zrychlení metabolického obratu, tj. zvýšení celkového výdeje energie.
Prakticky, pyruvát jako spalovač tuků skutečně účinkuje i v podmínkách, kdy necvičíte - nelze však očekávat úbytek hmotnosti při ležení na pohovce, přejídání se sladkostmi a doufat ve snadné hubnutí bez trápení. Nicméně při fyzické aktivitě je efekt pochopitelně mnohem zřetelnější a rychlejší, podobně jako jiné spalovače působící na redukci tuků nebo energizéry zvyšující sportovní výkon.

Další výraznou vlastností pyruvatu je schopnost zvyšovat energetický potenciál u silově vytrvalostních zátěží. S oblibou se užívá jako stimulant intenzivního výkonu u tvrdě trénujících sportovců včetně kulturistů, kteří jsou ve fázi rýsovací diety.

Pyruvat účinně zabraňuje vzestupu hmotnosti po ukončení diety a dosažení požadované hmotnosti, tím lze předejít vzniku tzv. JoJo efektu.
Pyruvát vapenatý je také významným zdrojem organicky vázaného vápníku, který je v této formě plně využitelný pro zabudování do kostní tkáně a brání křečím a přetížení.

Z mnohých kombinací s jinými suplementy je třeba vyzdvihnout zejména současné použití Pyruvátu a L-Carnitinu. Dosahované výsledky poukazují na fakt, že právě účinky této kombinace mají lepší efekt na redukci tuku než samotné oddělené užívání L-Carnitinu a Pyruvatu.

Pyruvát je účinnější spalovač tuků než HCA (hydroxy-citrát), je tedy mnohem vhodnější směs L-Carnitin - Pyruvát namísto často proklamovaného tekutého L-Carnitinu s HCA.

Účinná dávka pyruvátu pro dosažení uvedených účinků je již 2g denně. Dávky nad 5g pyruvátu cílené na hubnutí však již nepřináší další zesílení efektu.


Naopak, při potřebě zvýšit sportovní výkon a jeho intenzitu užívají někteří sportovci až 10g denně.

Pyruvate Calcium:

- působí jako spalovač tuků
- prevence JoJo efektu po ukončení rýsovací diety
- zvyšuje sportovní výkon, jeho intenzitu a úroveň
- energizace při vyčerpání organismu
- zrychluje metabolismus
- významný zdroj vápníku, brání křečím a přetížení

Vhodné a doporučené kombinace:
 Pyruvate Ca + L-Carnitin:

(oba spalovače tuků se vzájemně doplňují, jedna z nejlepších možností jak podpořit diety a zvýšit sportovní výkon)

Použití:

Pro podporu redukce nadváhy a redukční diety se doporučuje 3 kapsle denně (2250mg) rozdělit do menších dávek přijímaných v průběhu dne, nejlépe na lačno cca 30-60minut před jídlem. Pro zvýšení účinků je možné užívat až 6 kapslí (4500mg) denně.

Při potřebě zvýšení sportovního výkonu nejlépe větší část denní dávky přijmout 30-60minut před fyzickou aktivitou.
Pyruvát je vhodné užívat i ve dnech volna bez cvičení (udržuje se tím zrychlený metabolismus). Účinnost pyruvátu se rapidně zvyšuje při současné fyzické aktivitě a také při kombinaci s L-Carnitinem a kofeinem. Souběžně je možno užívat i jiné spalovače tuků.

Složení:
Pyruvate Calcium 100%.
1 želatinová kapsle obsahuje pyruvát vápenatý v množství 750mg,
balení 100 kapslí obsahuje 75.000mg pyruvátu vápenatého.


XENICAL


Xenical je přípravek pro léčbu obezity.


Je to účinný, specifický a dlouhodobě působící inhibitor enzymů zažívacího
ústrojí nazývaných lipázy. Inaktivovaný enzym není schopen štěpit tuk
obsažený ve stravě a tím odchází zhruba 30% tuku z Vámi snědeného jídla
střevem nestráveno. Vaše tělo tak nemůže využít tento tuk jako zdroj
energie a přeměnit jej na tukovou tkáň. Tímto způsobem Vám přípravek
pomůže snížit Vaši hmotnost.

Pokles tělesné hmotnosti dosažený při léčbě přípravkem Xenical může
u některých pacientů vést k oddálení rozvoje diabetu 2. typu.Obvyklá dávka přípravku Xenical je
jedna 120 mg tobolka, užívaná s každým ze třech hlavních jídel. Tobolku
můžete užít buď bezprostředně před, v průběhu, nebo do jedné hodiny po
jídle.Při užívání přípravku Xenical by měla být dodržována správně vyvážená
dieta bohatá na ovoce a zeleninu, s kontrolovaným přísunem kalorií, při
které by tuky byly v průměru zdrojem 30% kalorií. Denní příjem tuků,
cukrů a bílkovin by měl být rozdělen do tří hlavních jídel. To znamená,
že obvykle budete užívat jednu tobolku při snídani, jednu při obědě
a jednu při večeři.
Xenical působí pouze tehdy, je-li podáván společně se stravou obsahující
tuk. Proto pokud vynecháte hlavní jídlo, nebo pokud Vaše hlavní jídlo
nebude obsahovat žádný tuk, nemusíte Xenical užívat.


CHRÓMChróm je jedním z nepostradatelných stopových prvků. Biologicky aktivní forma chrómu se v těle významně podílí na metabolismu glukózy a sice tím, že zesiluje účinek inzulinu a podporuje tak vstřebávání glukózy buňkami. Chróm příznivě ovlivňuje také další funkce inzulinu, jako je např. jeho účast na metabolismu tuků a bílkovin. Možný příznivý efekt podávání chrómu je testován u pacientů s cukrovkou (II. typu, na inzulinu nezávislou) a srdečně-cévním onemocněním.Doporučený denní příjem (podrobněji viz tabulka):
25-35 mikrogramů (µg)

Zdroj

Poměrně velké množství chrómu je obsaženo v mase (zejména hovězím), celozrnných výrobcích, šťávě z citrusových plodů (zvláště grapefruitu), zelených fazolích a brokolici.

Obsah minerálu v některých složkách potravy (orientační hodnoty):
      Brokolice 1/2 hrnku
      Zelené fazole 1/2 hrnku
      Brambory (ve formě kaše) 1 hrnek
      Hovězí maso 100 g
      Jablko, středně velké
      Banán, středně velký *


Nedostatek minerálu


Kdy může nastat nedostatek minerálu?

Chróm se hůře vstřebává a jeho absorpce může být ještě zhoršena současným podáním solí železa, manganu, vápníku a zinku (naopak jeho vstřebávání může zvýšit vitamin C a strava bohatá na vlákninu). Nedostatek chrómu může nastat též při jeho zvýšeném vylučování močí, což podporuje např. strava bohatá na jednoduché cukry. Některé studie také naznačují, že ke zvýšeným ztrátám chrómu močí dochází u jedinců se zvýšenou fyzickou zátěží.
Jaké jsou příznaky nedostatku minerálu?
Snížené množství chrómu v těle může vést ke zhoršené toleranci glukózy.


JÓD


Jód je nekovový stopový prvek důležitý pro syntézu hormonů štítné žlázy v těle, je jejich nezbytnou součástí a napomáhá tak správné funkci štítné žlázy. Hormony štítné žlázy ovlivňují řadu fyziologických procesů, včetně růstu, tělesného i duševní vývoje, metabolismu a rozmnožování.

Jód se používá k odstranění projevů souvisejících s nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy, k nimž patří nesnášenlivost chladu, zvýšení hmotnosti, zvětšení jazyka, zácpa, zhoršená funkce srdce, lámavé vlasy a nehty, problémy s koordinací, zpomalené reflexy, potíže s vyslovováním, netečnost, deprese, zhoršená paměť.

Doporučený denní příjem (podrobněji viz tabulka):

150 mikrogramů (µg); optimální příjem jódu závisí i na geografických faktorech

Zdroj

Na jód jsou bohaté především různé druhy mořských ryb a mořské plody.

Obsah minerálu v některých složkách potravy (orientační hodnoty)

    - Jodizovaná sůl 1g
    - Treska 100 g
    - Garnát (mořský krab) 100 g
    - Tuňák (konzervovaný, v oleji) 100 g
    - Vejce (vařené), 1 velké
    - Brambora (pečená ve slupce) 1 střední *Nedostatek minerálu

Kdy může nastat nedostatek minerálu?

K nedostatku jódu může dojít u jedinců, jejichž potřeba tohoto minerálu je zvýšená, jako jsou těhotné a kojící ženy, v některých případech kojenci, dospívající a vegetariáni odmítající jodizovanou sůl, ryby, plody moře a další na jód bohaté potraviny.

Jaké jsou příznaky nedostatku minerálu?


Nedostatek jódu má za následek nedostatečnou tvorbu hormonů štítné žlázy, může dojít ke zvětšení štítné žlázy (struma) a k její nesprávné funkci. Dlouhodobé chybění jódu vede k mentální retardaci, snížené funkci štítné žlázy a různým dalším formám poruch růstu a vývoje. Nedostatek jódu je nejnebezpečnější v období vývoje mozku. Výrazný deficit jódu v období těhotenství může způsobit potrat, vrozené defekty plodu, kretenismus a trvalou mentální retardaci. Důsledky nedostatku jódu může zesílit současný snížený příjem selenu, vitaminu A nebo železa. Některé druhy zeleniny a obilovin (zelí, kapusta, květák, brokolice, proso, kukuřice) obsahují látky označované jako strumigeny, které nepříznivě ovlivňují využívání jódu a produkci hormonů štítné žlázy. Tyto potraviny by v případech zvýšeného rizika nedostatku jódu neměly být užívány v nadměrném množství.