Kulturistika, fitness - Zdraví z lékárny i přírody: které látky pomohou vašemu tělu

Zdraví z lékárny i přírody: které látky pomohou vašemu tělu

Zdraví z lékárny i přírody: které látky pomohou vašemu tělu

Trápí vás padání vlasů, bolavé klouby nebo třeba špatné zažívání? Na vaše potíže se prodává řada přípravků. Poradíme vám, které vitaminy a minerály si koupit.

Oči

DHA kyseliny: mají pozitivní vliv při degeneracích sítnice a suchých očích. Vitamin A: chrání před šeroslepostí.
Lutein a zeaxantin: chrání před poškozením UV zářením. Ochraňují buňky sítnice před nežádoucími vlivy, jako jsou kouř, smog nebo sluneční záření. V kombinaci s dalšími antioxidanty snižují riziko vzniku různých chorob.

Co si vzít z přírody?
Listová zelenina jako špenát a kapusta obsahuje lutein a zeaxantin.
Pomeranče a mandarinky vitaminy a beta-karoten. Vhodné jsou také ryby z chladných moří obsahující zdravé tuky.

Vlasy

Zinek: zvyšuje kvalitu, snižuje padání.
Kyselina pantothenová: je důležitá pro zdravý vývoj a růst vlasů.
Vitamin A: antioxidant, pomáhá produkovat ideální množství mazotoku ve vlasové pokožce.
Biotin (vitamin H): pomáhá produkovat keratin, může předcházet šedivění a vypadávání vlasů.
Měď: pomáhá předejít vypadávání vlasů, vadám barvy a struktury vlasů.

Co si vzít z přírody?
Trápí vás suché a extrémně lámavé vlasy nebo máte problém s jejich vypadáváním? Jde pravděpodobně o důsledek nedostatečného příjmu bílkovin.
Zařaďte do svého jídelníčku víc masa, ryb, luštěnin a mléčných výrobků.

Mozek

Ginkgo biloba: podporuje proces myšlení, doporučuje se ji kombinovat s hořčíkem.
Hořčík: ovlivňuje výměnu energie v nervových buňkách, zlepšuje paměť a myšlení.
Lecitin: zlepšuje mozkové funkce.
Ženšen: výtažek z rostliny zlepšuje činnost mozku, koncentraci a brzdí únavu. Bývá v tabletách nebo je součástí povzbuzujících nápojů.
Omega 3 mastné kyseliny: jsou nepostradatelné pro optimální vývoj mozku v době kritického období jeho formování. Tedy v raném dětství.

Co si vzít z přírody?
Zapomínat byste neměli zejména na mořské ryby. Obzvlášť na tučnější druhy jako makrela nebo losos, jelikož obsahují větší podíl omega 3 mastných kyselin, které mají pozitivní vliv právě na již zmiňovanou paměť. Vhodné jsou také vlašské nebo lískové ořechy, mandle, kešu, arašídy a slunečnicová či sezamová semínka, která tyto vhodné tuky obsahují také.

Srdce

Hořčík: pomáhá udržovat krevní tlak v normálu. Mírně totiž rozšiřuje tepny a snižuje počet srdečních arytmií. Spolu s vápníkem a draslíkem reguluje srdeční rytmus a krevní srážlivost.
Draslík (kalium): společně s vápníkem a hořčíkem reguluje srdeční tep a tlak. Jeho funkce spočívá také v udržování množství tekutin v buňkách.
Vápník: adekvátní příjem vápníku ve výživě může snižovat cholesterol v krvi a tím redukuje riziko vzniku kardiovaskulárních potíží.

Co si vzít z přírody?
Hořčík najdete v máku, sóje, ovesných vločkách, vápník pak v mléce a mléčných výrobcích.
Preventivní účinek má výživa s vysokým obsahem vlákniny. Vláknina na sebe váže cholesterol a snižuje tak jeho absorpci.

Zažívání

Probiotika: přispívají k obnovení vyvážené střevní mikroflóry. Ta bývá narušena zpravidla po užívání některých léků, jako například antibiotik. Zlepšují vstřebávání živin, posilují imunitní systém a také pomáhají s léčbou syndromu dráždivého střeva a jiných podobných nemocí.
Vláknina: zlepšuje činnost střev a vylučování. Zasytí vás na delší dobu, takže déle vydrží pocit sytosti a méně se přejídá.

Co si vzít z přírody?
Mléčné výrobky, zejména kefíry a kyšky, obsahují probiotické kultury. Celozrnné obilniny, ovoce a zelenina zase vlákninu. Vhodné jsou také ryby, ve kterých najdete zdravé tuky (omega 3 mastné kyseliny).

Nehty

Vitamin A: napomáhá zpevnění tenkých nehtů a podporuje růst kostí.
Vitaminy skupiny B: podporují růst nehtových buněk.
Křemík: nezbytný k tvorbě nehtů a pomáhá efektivně využít vápník.
Zinek: základní prvek zdravé kůže a nehtů. Přispívá k růstu a funkci buněk. Pokud ho máte nedostatek, objeví se vám na nehtech bílé skvrny.

Co si vzít z přírody?
Vitamin B najdete v pivních kvasnicích, pro výživu nehtů pomohou také vejce, tykev, slunečnicová semena, pekanové ořechy, ryby, játra i listová zelenina.

Klouby

Glukosamin sulfát: látka, která napomáhá správnému fungování kloubní tekutiny i vaziva.
Chondroitin sulfát: zabezpečuje elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky.
Aminokyseliny: mají pozitivní vliv na kvalitu kloubů, kostí a chrupavek.
Vápník a hořčík: účinně zabraňují řídnutí kostí.
Glukosamin: je látka přirozeně se vyskytující v lidském těle. Slouží jako základní složka k výstavbě a obnově kloubní chrupavky a dobře působí proti potenciálnímu zánětu.

Co si vzít z přírody?
Tučné mořské ryby, čerstvé ovoce a zelenina, především listová. Protizánětlivě mají působit i zázvor či řapíkatý celer.

Kůže

Vitamin C: pečuje o cévní systém v kůži, a tím zlepšuje prokrvení a zvýšený přívod živin. Pomáhá chránit před vznikem vrásek a udržovat pleť napjatou a elastickou.
Vitaminy skupiny B: pomáhají při akné a častých zánětech pokožky, podporují hojení.
Selen: zpomaluje stárnutí pokožky, chrání buňky a navíc detoxikuje organismus. Jeho nedostatek může vést k ekzémům.

Co si vzít z přírody?
V citrusových plodech, paprice, jahodách a rajčatech, brokolici a zelí najdete vitamin C. Nejvyšší obsah selenu mají paraořechy, ledviny a krabí maso, mnohem méně je ho v mléce a zelenině.

Imunitní systém

Beta glukan: přírodní komplexní polysacharid, který je schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám.
Koenzym Q10: působí proti únavě, zvyšuje vitalitu a má regenerační účinky. Zpomaluje stárnutí, chrání srdce a cévy.
Vitamin C: podporuje odolnost organismu proti infekcím a slouží jako prevence proti oparům a infekčním onemocněním.
Zinek: přispívá k posílení obranyschopnosti organismu a urychluje proces uzdravování. Zvláště je vhodná kombinace zinku s vitaminem C, kterou lze na trhu sehnat ve formě cucacích tablet, šumivých tablet či kapslí s postupným uvolňováním.
B vitaminy: obecně pomáhají udržovat především správné fungování metabolismu, tedy proces látkové přeměny ve vašem těle.

Co si vzít z přírody?
Zinek najdete zejména v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských živočiších, hlavně ústřicích. Hlavním přirozeným zdrojem B vitaminů jsou kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, ale například i ryby.

Močové cesty

Vitamin C: pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.
Klikva: ovoce, které také okyseluje moč, ale mnohem důležitější je, že brání infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest.
Borůvky, brusinky: brání rozmnožování infekčních bakterií, které se usídlily v buňkách močového traktu. Pozor však na kupované šťávy s obsahem cukru.

Co si vzít z přírody?
Pokud pociťujete, že vás začínají močové cesty trápit, vyzkoušejte urologické čaje (nejsou však vhodné pro těhotné ženy) a brusinky. Ale pozor, na silnou infekci už nepomohou. Zabrat mohou jen v počátku.

Autor: Michaela Svobodová

Zdroj: http://ona.idnes.cz/zdravi-z-lekarny-i-prirody-ktere-latky-pomohou-vasemu-telu-poy-/zdravi.aspx?c=A120427_140536_zdravi_pet