Kulturistika, fitness - BABSKÉ RADY: Chrapot a pálení žáhy.

BABSKÉ RADY: Chrapot a pálení žáhy.

BABSKÉ RADY: Chrapot a pálení žáhy.

Chrapot Do dvou decilitrů vody vhoďte jednu nadrobno nakrájenou cibuli a mírným varem ji asi patnáct minut vařte. Pak přisypte polévkovou lžíci majoránky, přihoďte stroužek česneku a vařte ještě dalších pět minut. Poté slijte přes cedník, abyste odstranili pevné zbytky. Do odvaru přidejte po lžíci medu a olivového oleje. Každou hodinku pak užívejte polévkové lžíci tohoto medikamentu. S tímto užíváním brzy chrapot zaženete.

Další babská rada proti chrapotu zní: pijte ohřátou vincentku s mlékem v poměru půl na půl.

Obecně lze při chrapotu doporučit hlasový klid (nemluvit ani nešeptat), neustále zvlhčovat (pít čaj), cucat pastilky, kloktat slanou vodu nebo šalvěj, zábal na krk, …

 

Pálení žáhy

Pálení žáhy je velice nepříjemná záležitost. Vzniká návratem kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Často pálení žáhy postihuje těhotné ženy a po porodu samo vymizí.
Pokud máte neustálé problémy s pálením žáhy, může to být znamením nějakého zdravotního problému a někdy pomůže až operace jícnu.

  • Úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody.
  • Někomu pomáhá vypít hrnek mléka.
  • K potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používá jedlá soda.
  • Pálení žáhy zaženete i kouskem mrkve nastrouhané najemno, který sníte.
  • Některé babské rady doporučují uklidnit pálící žáhu syrovou bramborou, stačí kousek, který důkladně rozkousáte.

Následující babská rada slibuje, že vás zbaví pálení žáhy natrvalo:
Potřebujete k tomu kyselou smetanu a výdrž. Doporučuje se totiž užívat smetanu při potížích po lžičkách po tři dny, ovšem jako jediné jídlo. Takto byste měli zkonzumovat až pět sklenic kyselé smetany.