Kulturistika, fitness - ARNOLD SCHWARZENEGGER K TRÉNINKU

ARNOLD SCHWARZENEGGER K TRÉNINKU

ARNOLD SCHWARZENEGGER K TRÉNINKU ARNOLD SCHWARZENEGGER K TRÉNINKU

A tu je rada, jak si prodloužit bicepsový sval. Bříško bicepsového svalu se může podařit přetáhnout pomocí tréninkového principu nazvaného burns. Začněte cvičit obyčejný bicepsový shyb....


Podle názoru Schwarzeneggera je každé kulturistické cvičení jiné. Důležité je však vědět, které cvičení působí na danou svalovou skupinu nejúčinněji. Jinými slovy, nedá se říci, že dřepy jsou lepší jak tlak nohama na přístroji, protože obě dvě cvičení působí na rozdílné oblasti svalů stehen. Je třeba zjistit, která oblast stehen potřebuje zlepšení a potom si vybrat to, co je nejefektivnější.
Některá cvičení dobře rozvíjí přední hlavu deltového svalu, zatímco na boční a zadní hlavu deltového svalu mají zanedbatelný účinek. Zde je opět třeba zvážit vlastní možnosti a rozhodnout se , které cvičení bude v našem případě nejefektivnější. Existuje velké množství cvičení, ze kterých si můžeme vybrat.
Začneme s rozvojem svalstva ramen. Je třeba připomenout, že všechny tlaky působí na přední hlavu deltového svalu. Není podstatné, zda používáte tlaky s činkou před hlavou nebo za hlavou. Bez ohledu na to, zda cvičíte s velkou činkou a nebo jednoručkami, všechny tlaky působí na přední hlavu deltového svalu. Tlak je efektivnější tehdy, když  úplně nepropínáme paže v loktech. Tento způsob cvičení udržuje deltové svalstvo ve stálém napětí po dobu celé série.
Další oblast, kterou musíme brát do úvahy při sestavování tréninkového plánu pro deltové svalstvo  je boční hlava deltového svalu. Při jejich rozvíjení můžete používat mnoho cviků, využívat expandér, kladky a nebo jednoruční činky.
Při upažování musíte věnovat pozornost především vykonání cviku. Chybou je cvičit tak, že dlaně směřují vpřed anebo ruka v zápěstí je narovnaná. Zápěstí má být mírně pokrčené, hřbet ruky musí být co nejvýš. Paže se mají zvedat jen do výšky ramen, protože kdyby jste pokračovali výše, cvičení by rozvíjelo nejširší sval zad. Používat můžete expandér anebo kladky, vždy si však pamatujte, že rozhodující je výška upažování a postavení mazlíčkové hrany ruky.
Mnoho kulturistů zanedbává zadní hlavu deltového svalu. Při jejích rozvoji musíte být opatrní, abyste nezapojovali cvičení horní skupiny zádového svalstva. Můžete buď upažovat s jednoručními činkami v předklonu v sedě na konci lavičky, anebo upažovat s jednoručkami ve stoje v předklonu. Polohu ruky je třeba dodržovat i při tomto cvičení. Paže mají být v loktech mírně pokrčené.
Schwarzenegger porovnává kulturistiku se sochařstvím. Rozdíl je jen v tom, že se nepoužívá hlína, ale lidské tělo. Není podstatné, zda se člověk narodí s krátkými a nebo dlouhými pažemi, či má krátký nebo dlouhý biceps, a nebo zda má jeho biceps výšku a plnost. Každý si může ,,vybudovat´´ vynikající paže. Podstatné je zařadit do tréninkového programu správné cvičení a používat správné tréninkové principy a metody. Potom můžeme změnit dlouhý bicepsový sval na krátký a nebo naopak.
A tu je rada, jak si prodloužit bicepsový sval. Bříško bicepsového svalu se může podařit přetáhnout pomocí tréninkového principu nazvaného burns. Začněte cvičit obyčejný bicepsový shyb s naloženou činkou, zastavte pohyb před poloviční dráhou směrem nahoru a potom se opět vraťte do východní polohy. Měli byste udělat 6 kompletních shybů a 4 poloviční shyby.
Když vám chybí výška bicepsu, měli byste používat opačný princip. Vycházet byste měli z dokončeného bicepsového shybu; když jsou dlaně při ramenou, spusťte činku do poloviční dráhy a opět dokončete bicepsový shyb.
Schwarzenegger doporučuje dále cvičení, které považuje za nenahraditelné pro zlepšení spodní části bicepsového svalu, pro získání plnosti bicepsového bříška při ohýbání paže. Jde o využití tzv. Scottově lavičky se sklonem 45stupňů.Při cvičení na ní úchop má být v šířce ramen.
Pro skutečné získání vrcholu bicepsu je bicepsový shyb s jednoruční činkou nejefektivnější. Je to jedno z kulturistických cvičení, které používají všichni šampioni s dobrými výsledky. Mnoho kulturistů však vykonává toto cvičení nesprávně. Jednoručku je potřeba držet tak, aby dlaň směřovala vpřed. Paže v loktech musí být napnuté. Kloub loktu se nesmí vychýlit z této polohy žádným směrem. Teprve nyní začněte s bicepsovým shybem. Cvičení výborně působí i na venkovní hlavu dvojhlavého svalu ramena.
Pokud jde o počet sérií, Schwarzenegger nikdy nikomu neradí, že by měl odcvičit 10 nebo 12 sérií. Doporučuje, aby se každý rozhodl sám, protože každý je jiný. Zatímco on dosáhl nejlepšího výsledku s 15 sériemi pro bicepsy, jiní potřebovali méně, jiní dokonce až 20sérií. Podobně jako on se učil od Zaneho, Colomba anebo Robinsona, i vy si připomeňte, co jste se naučili od druhých. O tom, co je však nejlepší pro vás, musíte rozhodnout vždy jen vy sami.