Kulturistika, fitness - Cvičení: 5 kroků, aby vám vydržela motivace

Cvičení: 5 kroků, aby vám vydržela motivace

Cvičení: 5 kroků, aby vám vydržela motivace

Pravděpodobně znáte všechny možné výmluvy, které lidé používají, aby se vyhnuli fyzické činnosti; ať už se začali nudit, nevidí žádné výsledky nebo je to pro ně prostě příliš těžké… a nejčastější výmluva – nemají dostatek času. Máme pro vás několik rad, které by vám mohly pomoci vydržet na cestě za zdravějším tělem.

1. krok: Rozhodněte se pro změnu a svého rozhodnutí se držte

 • Všechno je zcela na vás – nebo jinými slovy:„Pokud chci něčeho dosáhnout, záleží to na mně.“ Musíte přijmout plnou zodpovědnost za svůj úspěch nebo neúspěch. Mnozí lidé věří, že jejich instruktor nebo trenér se o všechno postará a zaručí magické výsledky. Instruktor nebo trenér je pouze rádce, který vás může učit a radit vám, ale nemůže za vás nic udělat. Musíte být ochotni se změnit a opravdu si jít za svým rozhodnutím.
 • Úspěch nepřichází sám o sobě – nebo jinými slovy: „Jakýkoliv cíl, kterého stojí za to dosáhnout, stojí i za vyvinutou snahu.“ Pravidelné cvičení a zdravá strava vyžadují disciplinu, silnou vůli, vytrvalost a odhodlání. Připravte se na těžkou práci.
 • Abyste dosáhli svých cílů, musíte být důslední – nebo jinými slovy: Musíte se řídit „pravidly hry“. Občasná odchýlení od cvičebního plánu nebo diety nepředstavují žádný velký problém. Pokud k nim ale dochází pravidelně, začnou se vaše šance na dosažení vašeho cíle snižovat. I přes dlouhý pracovní den a nedostatek energie nebo času, musíte být pravidelně fyzicky aktivní. Abyste zhubnuli deset kilo během následujících deseti let, nezáleží na tom, co budete dělat v příštích dvou měsících, ale opravdu záleží na tom, co budete dělat v příštích deseti letech.
 • Věřte si – nebo jinými slovy: „Pokud věřím, že něco dokážu nebo nedokážu, mám pravděpodobně pravdu.“ Pokud začnete pochybovat o své vlastní schopnosti udělat změny, po kterých toužíte, od samého začátku, rozhodně budete mít problémy řídit se svým cvičebním plánem. Musíte si být jisti, že toho můžete dosáhnout. Zkuste najít lidi, kteří mají podobné cíle, a porovnávejte svůj pokrok s tím jejich.

2. krok: Vybudujte si vnitřní motivaci

 • Sepište si všechny nepříjemnosti nebo problémy, které vás třeba trápí, a které jsou způsobené vaším současným životním stylem (nepadne mi oblečení, nemám žádnou energii, mám vysoký krevní tlak, nemohu se normálně posadit na židli, v plavkách si připadám velmi trapně…). Sepište si i všechny věci, které budete schopni dělat, pokud svých cílů dosáhnete (budu moci nosit, co budu chtít, budu mít víc energie, budu mít normální krevní tlak, budu schopen pracovat lépe, budu moci vyrážet na túry…).
 • Budou výhody, které získáte dosažením svých cílů, dostatečnou motivací k tomu, abyste se řídili svým plánem, ať se bude dít cokoliv? Pokud tomu tak není, zamyslete se nad dalšími výhodami a napište si je. Přemýšlejte o všech problémech, které se pojí s nadváhou, jako je špatné zdraví, nepřitažlivá postava, nedostatek energie, atd. a zvažte i další výhody dosažení vašich cílů.

3. krok: Zamyslete se nad dosažitelnými cíli 

Co byste měli dále zvážit, až si budete stanovovat cíle?

 • Vaše cíle by měly být jasně definované,měřitelné a s časovým určením. Nestačí říct: „Chci se dostat do lepší formy.“ Co to znamená? Jak budete vědět, že jste svého cíle dosáhli? Každý cíl by měl být jasný, snadno měřitelný a měl by mít specifický časový rámec.
 • Vaše cíle by se měly vztahovat k činnosti. Místo toho, abyste si stanovili cíle, které se pojí k výsledku, zaměřte se na činnost. Pokud se rozhodnete začít cvičit, protože chcete uběhnout maraton, určitě zhubnete a změníte svou postavu. Zaměřte se na činnost, která vyžaduje fyzické změny, ale nezaměřujte se na samotné fyzické změny.
 • Určete si své priority. Když se rozhodnete si sepsat všechny své požadované cíle, možná skončíte s dlouhým seznamem věcí, kterých byste chtěli okamžitě dosáhnout, takže si budete muset stanovit důležitost jednotlivých cílů. Rozhodněte se, co je pro vás nejpodstatnější, zaměřte se na to, a až toho dosáhnete, začněte s dalším cílem. Seřaďte své cíle od toho nejdůležitějšího po ten nejméně důležitý.
 • Vymyslete si systém odměn. Kdykoliv dosáhnete určitého cíle, odměňte se. Dopřejte si masáž nebo se vydejte na výlet. Na svůj seznam cílů si napište ke každému cíli i odměnu. Odměna by měla být dostatečnou motivací k tomu, abyste vytrvali.
 • Jsou-li vaše cíle velmi ambiciózní, rozdělte si je na menší cíle. Pokud budete začínat s velkými změnami, vaše nadšení v kombinaci s cíli, kterých můžete jen velmi těžko dosáhnout, vás mohou přimět k tomu, abyste všeho nechali a vrátili se ke starým zlozvykům. Když si každý hlavní cíl rozdělíte na menší, snadno dosažitelné cíle, série malých úspěchů vás postupně přiblíží k vašemu hlavnímu cíli.

4. krok: Identifikujte případné obtíže

Nejčastější překážky a výmluvy, které lidem brání v tom, aby se drželi svého cvičebního plánu (a problémy, které se objevují v počátečních fázích)

Než začneme být fyzicky aktivní, představujeme si příliš mnoho pro a proti. I když se nám podaří najít motivaci k tomu, abychom začali cvičit, po méně než šesti týdnech se téměř dva ze tří lidí poddají negativním myšlenkám a dovolí argumentům proti pravidelnému fyzickému cvičení, aby zvítězily.

Nejčastější výmluvy, které lidé používají k tomu, aby nemuseli být fyzicky aktivní, nebo aby se nemuseli držet svého cvičebního plánu, jsou: nedostatek znalostí ohledně daného předmětu, špatná fyzická kondice, nedostatek motivace a energie, vyčerpání, nekvalitní nebo nedostatečné vybavení, nedostatek opory od rodiny a přátel, zvolená činnost není tou správnou volbou, nedostatek peněz, nedostatek motivace, partner se k jejich programu nechce připojit, nedostatek discipliny, nedostatek času… 

5. krok: Posouzení vaší fyzické kondice

Abyste si mohli zvolit správný cvičební plán a sledovat svůj pokrok, musíte nejprve stanovit, jak jste fyzicky zdatní.

První krok

V několika prvních měsících je pravděpodobnost, že svého programu zanecháte, nejvyšší. Je velmi důležité, abyste se v tomto kritickém období chovali opatrně. Existuje stále se zvyšující počet lidí, kteří nebyli nikdy fyzicky aktivní, a kteří se náhle rozhodnou, že začnou cvičit.

Je velice důležité, abyste pracovali s profesionály, kteří vám budou schopni pomoci vybrat správný program, ukážou vám, jak cviky dělat, budou vás motivovat… Když začnete cvičit sami, můžete dopadnout tak, že si budete připadat ztracení nebo bezmocní, a pak se můžete vzdát svých plánů.

Učení se a zvykání si na fyzickou činnost

V tomto stadiu přijímáte a začínáte provádět všechny dohodnuté změny, ale ještě stále si zvykáte na všechny věci, které se k cvičebnímu programu a k cvikům pojí. Můžete si připadat poněkud zvláštně, protože v posilovně neznáte moc lidí, nebo jste si ještě nezvykli na všechna pravidla. 

Zkuste se seznámit s co největším množstvím členů a trenérů. Tyto počáteční pocity jsou rozhodně zcela normální a velmi brzy zmizí.

Očekávání

Když začnete cvičit jen proto, abyste dosáhli svých výsledků, velmi brzy se můžete stát obětí svých vlastních nereálných očekávání. V tomto stadiu byste možná měli pravidelně hodnotit své cíle a přizpůsobovat je tomu, jak pokračujete.

Sledujte své úspěchy a svůj pokrok – porovnejte svou současnou fyzickou kondici s tou, kterou jste měli na začátku. Měřte své úspěchy, abyste nemohli o svém pokroku pochybovat.

Výzkum

Všichni toužíme vyzkoušet nové věci, nové programy, nové cvičební přístroje a další vybavení. Pokuste se svůj cvičební program vylepšit. Získejte rady ohledně vašeho cvičení a stravování, čtěte články, které vám pomohou, atd.

Nezávislost

V tomto stádiu jste schopní řídit se svým cvičebním programem zcela nezávisle. Chcete-li zajistit, že budete i nadále pravidelně cvičit, musíte váš program neustále vylepšovat a dodržovat všechny změny, které se rozhodnete udělat.

Měli byste žít opravdu aktivním životním stylem.