Kulturistika, fitness - Podzimnímu pročištění organismu pomůže ovoce, zelenina i bylinky

Podzimnímu pročištění organismu pomůže ovoce, zelenina i bylinky

Podzimnímu pročištění organismu pomůže ovoce, zelenina i bylinky

Přišel podzim a s ním nastává přímo ideální čas pro řádnou detoxikaci organismu. Našemu tělu velmi prospěje, když ho před náročným zimním obdobím důkladně pročistíme od nahromaděných toxinů a zplodin a ještě se tak navíc zbavíme i pár nepříjemných tukových polštářů.

Seznamte se s několika jednoduchými, ale velmi účinnými postupy, jak si před zimou řádně pročistit organismus.

Jablečná očista

Výbornou a zároveň docela příjemnou očistou je jablečná kúra. Během tří dnů konzumujeme pouze jablka, denně jeden a půl kilogramu. Upřednostňujeme samozřejmě domácí sortiment. Pokud nemáme, u kupovaných jablek je nutné pečlivě odstranit slupku, kvůli chemickému postřiku.

Jablka konzumujeme během celého dne syrová.  Nesmíme zapomenout na kvalitní pitný režim, což je tři litry pramenité neperlivé vody. Po skončení tří denní kúry začínáme jídelníček pozvolna, nejlépe veganskou stravou (pouze ovoce a zelenina), která by měl trvat alespoň tří až pět dní.

Dietu můžeme podpořit popíjením tohoto detoxikačního bylinkového čaje.

Potřebujeme:  40 g květu vřesu, 10 g březového listí, 10 g meduňky, 20 g květu měsíčku lékařského, 20 g truskavce (rdesno ptačí).

Postup:  Dvě lžíce této směsi přelijeme 1 litrem vroucí vody a vše necháme 15 minut louhovat. Potom scedíme a nalijeme do termosky a popíjíme po douškách během celého dne. Tato kúra by měla trvat 14 dní.

Jablečný ocet očista v každém doušku
Dobrou službu nám učiní i jablečný ocet, nejlépe v bio kvalitě. Tento prastarý prostředek představuje jednoduchou metodu, jak se zbavit toxinů, zhubnout, snížit vysoký tlak, zlepšit kožní problémy a celkově se omládnout. Po dobu třech týdnů si každé ráno nalačno a večer před spaním vypijeme sklenici neperlivé vody, do níž přidáme jednu polévkovou lžíci jablečného octu.

Ume-ocet vyčistí celý organismus
Místo jablečného octa můžeme použít i ume-ocet. Tato japonská pochutina se vyrábí z ume-boshi, což jsou švestky naložené dva roky v soli. Ume-ocet podporuje dezinfekci celého zažívacího traktu od jazyku až po konečník. Dále působí proti únavě a celkově posiluje imunitu.

Očistná citrónová kúra
Citrón je výborným přírodním prostředkem na celkové vyčištění organismu.
Potřebujeme 3 dl vlažné vody a 1 lžíci čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě).

Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme 3 x denně po douškách po dobu 14 dní.

Zeleninová očista

Třídenní dieta

1. den
dopoledne – sníme 4 jablka a 1 lžící lněného semene, které zapijeme 2 dl vody. Během dopoledne se ještě snažíme vypít 1,5 litru vlažné vody
odpoledne – sníme 4 větší mrkve a 4 jablka, 1 lžíci lněného semene a zase vypijeme 1,5 litru vlažné vody

2. den
dopoledne – sníme 4 jablka, 1 lžíci lněného semene a svazek ředkviček. Během  
dopoledne se snažíme vypít 1,5 litru vlažné vody
odpoledne – vypijeme 1,5 litru vlažné vody a sníme 4 jablka, 4 mrkve, 1 lžíci lněného semene a 2 krajíčky tmavého chleba

3. den
dopoledne – tento den si uvaříme 2 hrnky rýže natural, dále můžeme sníst 4 jablka, 1 lžíci
lněného semene a vypijeme 1,5 litru vlažné vody
odpoledne – vypijeme zase 1,5 litru vlažné vody a k němu si dopřejeme 1 lžíci lněného
semene, 4 jablka, 4 mrkve a 1 svazek ředkviček

Zelenina

Po skončení této očisty začínáme jídelníček pozvolna, nejlépe veganskou stravou (pouze ovoce a zelenina), která by měl trvat alespoň tří až pět dní.

Kysaná zelenina s rýží – spolehlivě vyčistí organismus
Známá a účinná je i kúra z kysaného zelí či pickles (kvašená zelenina) a rýže. Pět - sedm dní, dle vůle, pojídáme pouze kyselé zelí, které střídáme s uvařenou rýží natural, můžeme sníst tolik, kolik chceme, ale nic víc. K tomu musíme denně vypít 2,5 litru neperlivé pramenité vody.

Zeleninové šťávy – čistí a zároveň regenerují
Velmi účinná detoxikační a navíc i regenerační kúra je v popíjení šťáv z čerstvé zeleniny. Nejvhodnější je kombinace červená řepa, mrkev, celer, zelí. Můžeme přidat i  pažitku, řeřichu či petrželku. Směs těchto šťáv bychom měli popíjet 15 krát denně po 1 dl. Nesmíme zapomínat i na dostatečný pitný režim – tedy 2,5 litru vlažné vody a pak už nic víc. Zeleninová očista by  měla trvat 3 – 5 dní.

Rýžová dieta
Trávicí trakt spolehlivě vyčistí rýže natural. Když tuto proceduru pečlivě dodržíme, zbavíme si pár nechtěných kilogramů.

Rýžová dieta spočívá v tom, že po sedm dní konzumujeme pouze uvařenou rýži natural, které však můžeme sníst "co hrdlo ráčí". Pro zvýšení čistícího účinku ještě čtyřikrát denně spolkneme jednu lžíci lněného semene a zapijeme půl litrem vlažné vody.

Očista organismu pomocí čerstvých bylinek

Kopřiva dvoudomá
Je rozšířeným plevelem po celé Evropě. Na podzim trháme špičky, protože obsahují velké množství vitaminu C, E, B12, kyselinu pantotenovou, beta-karoten, železo, hořčík, vápník, křemík, mangan, lecitin a látky zamezující růstu a množení bakterií.

Vitamínová bomba
Deset hrstí vrcholků kopřiv odšťavníme v odšťavovači. Hotovou šťávu uschováváme v skleněné nádobě v lednici. Denně užíváme jednu až tři čajové lžičky.

Očistný nápoj
60 ml čerstvé mrkvové šťávy, 50 ml chřestové šťávy, 15 ml šťávy z kopřivy. Smícháme dohromady a pijeme pravidelně po dobu čtrnácti dnů.

Ilustrační fotografie

Kopřivový čajík
Potřebujeme: 2 lžíce kopřivy, 3 dl vroucí vody
Postup: Kopřivu zalijeme vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme po doušcích. Tato kúra by měla trvat 14 dní.

Koktejl na vyčištění organismu
Potřebujeme: 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z kopřivových špiček (špičky a mladé lístky kopřiv odšťavníme v odšťavňovači nebo rozmixujeme a scedíme přes plastové sítko), 1 dl šťávy z mrkve
Postup: Ingredience smícháme dohromady, hotový šejk popíjíme ráno nalačno po dobu 14 dní.

Smetanka lékařská
Tato bylinka příznivě ovlivňuje metabolismus. Obsahuje inulin, vitaminy C, D, skupiny B, beta-karoten, fytosteroly, draslík, sodík, mangan, měď, železo, vápník, síru, fosfor a působí antibakteriálně. Podporuje tvorbu slin a žaludečních šťáv, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a regeneruje jaterní buňky. Má rovněž mírné močopudné účinky a proto se v syrovém stavu či v čajových směsích uplatňuje při očistných kúrách a bývá i součástí dietních režimů pro redukci váhy.

Podzimní šejk
Potřebujeme: 2 lístky smetánky, 1 lžíci kopřivových špiček, 3 dl šťávy z červené řepy
Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme dohromady a rozmixujeme. Šejk podáváme ve vysokých sklenicích a dopřáváme si ho 2 x denně po dobu 7 dní.

Pampeliškový čaj
Potřebujeme: 2 lžíce pampelišky, 3 dl vroucí vody, 1 lžíci medu
Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a přisladíme medem. Pampeliškový čajík popíjíme po dobu 14 dní.

Očista duše

Na tuto očistu velmi často zapomínáme, i když je opravdu nesmírně důležitá. Naší mysli velmi prospívají meditace, procházky v přírodě, pravidelný pohyb, krásná hudba, vůně rostlin, bylinky, zdravá strava i hezká literatura.

Autoři: pro iDNES.cz, Simona Procházková

Zdroj: http://ona.idnes.cz/podzimni-detoxikace-0l1-/dieta.aspx?c=A121025_141303_dieta_pet