Kulturistika, fitness - Šest triků, jak si dopřát zdravé potraviny a ušetřit

Šest triků, jak si dopřát zdravé potraviny a ušetřit

Šest triků, jak si dopřát zdravé potraviny a ušetřit

Stravovat se podle zásad zdravého životního stylu může výrazně navýšit rodinný rozpočet, a tak jsou zdravé potraviny často řazeny mezi nadstandardní luxus, který si nemůže dovolit každý. I na věcech, které prospívají vašemu zdraví, se však dá ušetřit, poradíme vám jak.

Přinášíme vám několik triků, jak si dopřát zdravé potraviny, ale zároveň ušetřit nemalé peníze. Zdravě je možné jíst i levně.

Příliš drahé: instantní ovesná kaše
Ušetřete a kupte: ovesné vločky

Instantní ovesné kaše ochucené různými příchutěmi jsou rychlou a zdravou snídaní, ale malá krabička, v níž se skrývá jedna nebo dvě porce, se nemusí vyplatit, zvláště když jste zvyklí snídat ovesnou kaši každé ráno. Navíc instantní kaše často obsahují velké množství přidaného cukru.

Existuje mnohem levnější způsob, jak si dopřát zdravou snídani každé ráno. Kupte si pytlík ovesných vloček a lehce je rozemelte nebo rozdrťte. Příprava ovesné kaše je velmi jednoduchá a rychlá - stačí ovesné vločky zalít vodou nebo mlékem a chvilku povařit do zhoustnutí. Pak už jen dochuťte medem nebo ovocem a zdravá a zároveň levná snídaně je hotová.

Příliš drahé: čerstvé borůvky
Ušetřete a kupte: zmrazené borůvky

Čerstvé bobulovité ovoce, jako jsou třeba borůvky, ostružiny nebo maliny, je plné vitaminů a antioxidantů, které velmi prospívají zdraví. Čerstvé borůvky či ostružiny jsou však, zvláště mimo sezonu, docela drahé. Zmrazené plody jsou často mnohem levnější a přitom poskytují tělu stejné množství významných živin.

Navíc se nemusíte bát, že je nestihnete sníst, než začnou hnít. Stačí si odsypat pár ledových kuliček podle potřeby a zbytek zase vrátit do mrazničky.

Příliš drahé: čerstvé filety z lososa
Ušetřete a kupte: lososa v konzervě

Ryby patří mezi zdravé potraviny díky obsahu omega-3 mastných kyselin, které pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění. Odborníci doporučují zařadit ryby do našeho jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Kupovat si čerstvou rybu několikrát do týdne však může trochu provětrat peněženku.

I když je samozřejmě lepší čerstvý losos, pokud chcete ušetřit, nic nezkazíte ani konzervovanou variantou. I losos v konzervě totiž obsahuje omega-3 mastné kyseliny, a tak prospívá zdraví stejně dobře jako losos čerstvý.

Příliš drahé: rajčatový džus
Ušetřete a kupte: rajčatový protlak

Rajčata obsahují účinný antioxidant karotenoid lykopen, který chrání cévy a váže na sebe volné radikály, čímž snižuje riziko nádorových onemocnění. Lycopen se z rajčat uvolňuje ve velkém množství až po tepelné úpravě, zpracovaná rajčata jsou tedy zdravější než syrová. Rajčatový džus obsahuje velké množství lykopenu a betakarotenu, je však dražší než pomerančový či jablečný džus.

Levný rajčatový džus si přitom můžete snadno a levněji připravit doma. Poohlédněte se po rajčatovém protlaku či pyré, které neobsahuje sůl (nebo jen minimální množství), cukr a přídavné látky a rozmíchejte si lžíci protlaku ve sklenici vody. Na přípravu rajčatového džusu se však nehodí kečup, protože často obsahuje velké množství cukru a přídavných látek.

Příliš drahé: ořechové tyčinky
Ušetřete a kupte: oříšky a sušené ovoce

Nyní nemluvíme o levných přeslazených müsli tyčinkách, ale o dražších pochoutkách z prodejen se zdravou výživou, které se skládají z ořechů, semínek a různých druhů sušeného ovoce. Ořechy obsahují množství látek důležitých pro náš organismus a jsou kvalitním zdrojem bílkovin a zdravých tuků. Sušené ovoce zase tělu poskytuje antioxidanty a přírodní cukr, který je zdrojem energie.

Zdravé a velmi chutné tyčinky nebo kuličky za zlomek ceny si snadno připravíte i doma. Nakupte různé ořechy, slunečnicová nebo sezamová semínka a sušené ovoce, jako jsou rozinky, datle nebo brusinky. Ořechy a sušené ovoce rozsekejte v kuchyňském robotu, ze vzniklé směsi vytvarujte kuličky nebo jiné libovolné tvary a zdravá svačinka je hotová.

Příliš drahé: ovocné smoothies
Ušetřete a kupte: sezonní ovoce

Populární ovocné koktejly z čerstvého ovoce - takzvané smoothies - milují hlavně děti. Který rodič by přitom svému dítěti odepřel tento zdravý nápoj. Lahodné smoothie můžete zakoupit ve většině nákupních center, kde vám osvěžující nápoj připraví na místě z čerstvého ovoce. Není to však levná záležitost, zvláště pokud chcete sladké smoothie dopřát všem členům rodiny.

Ovocný koktejl plný vitaminů si ale můžete připravit o mnoho levněji sami, stačí vám k tomu mixér a ovoce podle vaší chuti. Základem smoothie je většinou banán, který se rozmixuje s borůvkami, mangem nebo jiným ovocem. Pro jemnější konzistenci lze přimíchat džus nebo jogurt. Dobrou chuť!

Zdroj: http://ona.idnes.cz/sest-triku-jak-si-doprat-zdrave-potraviny-a-usetrit-fya-/zdravi.aspx?c=A110909_091206_zdravi_pet