Kulturistika, fitness - Přístroje na hubnutí: jaké jsou na trhu a jak ne/fungují

Přístroje na hubnutí: jaké jsou na trhu a jak ne/fungují

Přístroje na hubnutí: jaké jsou na trhu a jak ne/fungují

Snad žádní jiní obchodníci nevydělali v posledních desetiletích tolik jako ti nabízející přípravky pro snadné a bezbolestné zhubnutí. V nabídce jsou zaručeně účinné diety i šarlatánské návody hraničící nejen se zdravím, ale i zdravým rozumem.

Myostimulátor byl první
Objevily se i různé přístroje. S prvním myostimulátorem přišel u nás kdysi dávno známý bojovník s nadváhou a příznivec krásy MUDr. Středa, od té doby se jeho varianty stále objevují. Zjednodušeně řečeno, jde o široký pás, který poté, co se obepne kolem těla, vydává elektrické impulzy - nebo také vibrace. Ty se přenáší na určité partie těla, kde napodobují účinky cvičení.

Podle odborníků sice opravdu může problémy s nadváhou zmenšit či odstranit, ale není určitě samospasitelný. Na každého působí jinak a někdo tak může naopak přibrat. Spoléhá totiž na to, že "něco" za něj bude hubnout, a už beztak vysoký denní přísun kalorií ještě zvýší! Navíc i v případě úspěchu může hrozit reálné nebezpečí, že tuk se dřív nebo později se objeví na jiných místech těla, třeba i tam, kde by za normálních okolností nebyl, a tím spíš způsobí další komplikace.

I když impulzy ani vibrace nejsou silné a neměly by bolet ani pálit, i brnění, které celou proceduru nevyhnutelně provází, ne každý snese. Výhodou je poměrně nízká cena pohybující se obvykle kolem 1 000 Kč. Pokud tedy tento způsob nefunguje, jak by měl, není alespoň výrazně prodělečný, zvlášť ve srovnání s některými přípravky, jejichž kvalita - a pochopitelně i účinky - jsou více než diskutabilní.

Vakuové oblečení
Z jiného soudku je systém Vacanaut, ten ovšem už vyžaduje alespoň minimální aktivní spolupráci - nikoli ovšem větší tělesnou námahu. Vše probíhá přibližně tak, že si zájemce obleče speciální neoprénový oblek (ten mužský zakrývá hlavně břicho, ženský stehna, zadek a boky, což jsou partie, kde se u obou pohlaví tuk usazuje nejvíc). S tím pak chodí po běžícím páse  - jde vyloženě o odpočinkovou chůzi, nikoli běh.

Obleky obsahují sto dvacet dva komor, v nichž změnou podtlaku na přetlak vzniká vakuový efekt, což urychlí odtok krve obohacené na tuky. Zatímco myostimulátor si může každý aplikovat doma, zde už je návštěva "hubnoucího" salonu nezbytná. Doporučuje se deset opakování, přičemž jedna kúra trvá přibližně tři čtvrtě hodiny. Cena se pohybuje od 3 000 až 13 000 korun, podle počtu opakování či konzultací - včetně vypracování individuálního programu šitého na míru.

Na podobném principu funguje i Vacupress, přístroj na lymfatickou masáž, zde stojí jedna procedura cca 500 Kč. Je jasné, že za takové peníze člověk už výsledky požaduje, ale dočkat se jich nemusí, i když pravděpodobnost je mnohem vyšší než u pásů - lidské tělo je složitý mechanismus, a co zabere u jednoho, nemusí mít žádný účinek u druhého. Mnohým z těch, co tuto metodu vyzkoušeli, se na inkriminovaných místech udělaly nepříjemné modřiny.

UltraContour vyrýsuje postavu
V poslední době se prosazuje i nový systém UltraContour. Ten však není určen jenom k hubnutí, spíš k vyrýsování postavy. Je vhodný pro ty, kdo mají genetické předpoklady k hromadění tuku v určitých partiích, které nelze odstranit cvičením či zdravým životním stylem. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně není tento přístroj běžně dostupný, mají ho jen některé pracoviště či studia.

Podle plastického chirurga Vlastimila Víška z klinického centra Iscare Lighthouse ultrazvukové vlny nejprve cíleně rozbijí tukové buňky, přičemž působí až do hloubky 12 milimetrů. "Následuje lymfodrenáž, kdy se mění na mastné kyseliny a transportují krevním oběhem do jater, kde metabolizují," dodává Víšek. 

Celý zákrok trvá asi 45 minut. Podmínkou je, aby byl pacient zdráv, zejména jde o játra či ledviny. Pokud jde o úbytek, pohybuje se obvykle kolem 5-7 cm objemu, ale jsou zadokumentovány případy, kdy zmizelo až 18 centimetrů.

Pro optimální účinek je nutné šest opakování v týdenním intervalu, cena za jedno je 3 000 Kč. U této metody, někdy je také nazývána neoperační liposukce, jsou už jisté záruky, že účinek bude trvalý, takže investice by se měla opravdu vyplatit.

Autoři:

  •  iDNES.cz
  • Jan Janula