Kulturistika, fitness - Boxovací pytle, lapy, rukavice a další pomůcky

Boxovací pytle, lapy, rukavice a další pomůcky

Boxovací pytle, lapy, rukavice a další pomůcky Boxovací pytle, lapy, rukavice a další pomůcky

Boxovací pytle se stali v uplynulých letech součástí tréninku při mnoha sportech, ale také se ukázali jako skvělý prostředek pro odreagovaní se ve volném čase. Používají se hlavně při boxu, kde je ale důležité zvolit vhodný pytel pro jednotlivou specializaci na box, thaibox nebo kickbox. Pro amatérské osoby, které chtějí bušit do pytle pro odreagovaní je vhodný jakýkoliv druh. Samozřejmě, je při boxování důležité dbát na správnou techniku, protože vždy existuje menší riziko zranění. Také nesmíte zapomenout na správné ochranné pomůcky. Do pytlů můžete narážet jenom se speciálními rukavicemi, vhodné jsou také bandáže.

Vhodný výběr pytle

lapy, rukavice a další pomůcky

Pro domácí využití na odreagování je vhodný nafukovací pytel. Pro profesionální boxery je potřebný závěsný pytel. Začátečník by měl začínat s pytlem o hmotnosti do 35 kg. Měl by to být malý, lehký a měkký pytel, aby si tělo mohlo zvykat na prudké výkopy a nárazy. Profesionál si může dovolit pytel o váze víc jak 35 kg, který je tvrdý a těžký a při rychlých tvrdých úderech drží stabilní polohu. Závěsný řetěz při závěsných pytlích slouží na korigování houpavosti jednotlivých pytlů.

Výrobní materiály

Pytle se vyrábějí z různých materiálu a také se odlišnými látkami plní. Co se týče vrchního materiálu, nejpoužívanější je kůže, pro její odolnost a dlouhou životnost. Také se používá koženka, různé látky nebo plasty a guma. Tyhle materiály jsou levnější, ale jejich životnost je omezená Už po krátkém používaní se proděraví nebo jinak opotřebí. Důležité je taky čím jsou plněni. Jsou tvrdší, ale i míňtvrdší pytle. Obvykle se plní nadrceným textilním materiálem a pískem, který zabezpečí větší váhu a tvrdost. Mnoho domácích kutilů si doma vyrábí vlastní jutové pytle, které plní starým ztvrdlým hrachem a fazolí. Bohužel, po určitém čase užívání se vytrácí původní forma a tvar všech pytlů (kromě fitness pytlů, které jsou plněny vzduchem) a materiál vevnitř usedá. Tahle nepěkná vlastnost pytlů se u některých druhů řeší překližkou v pytli, aby se materiál nemohl propadnout až na dno pytle.

 

 

Několik rad nakonec

Pro boxování není důležitý jenom správní boxovací pytel, rukavice a technika, ale je také důležité být fyzicky a psychicky odolný a dokázat bojovat. Kondiční a mentální připravenost je půlka úspěchu. Doporučujeme taky začít trénovat pod dohledem zkušeného trenéra, protože si při zlé technice můžete ublížit. Není to však nutnost, také trénink bez odborné pomoci, pro vlastní potěšení může někomu přinést chtěné výsledky.