Kulturistika, fitness - Klady a zápory BOXU

Klady a zápory BOXU

box 2011 box 2011

Žádné bojové umění, které třeba má i svoji hlubokou filozofii, bohatou historii, tradice atd. Samozřejmě že u určitou historii už má, ale nehledí se zde tolik na tradice ani na hlubokou filozofii. Neznamená to však, že box je úplně primitivní a záleží tam jenom na fyzických proporcích. Podle slov jednoho nejmenovaného hodně zkušeného boxera-trenéra (trénoval i olympioniky) je takto chápaný box značně PRIMITIVNÍ a v podstatě zkažený. Takovým stylem boxoval třeba Mike Tyson, kterého Muhamad Ali nazval primitivem a asi měl k tomu důvod.

 

 

 

Kdo jiný by v boxu mohl takto soudit?

Právě Muhammad Ali je(byl) asi nejvýraznějším představitelem, toho duchaplného TECHNICKÉHO boxu, který neuznává zavedení Síly jako klíčovou věc, ale naopak jeho podstatou jsou promyšlené taktické kombinace úderů, které jsou používány s velmi osvojenou technikou. Byli byste možná také překvapení, jak hodně se v boxu uplatňují nohy. V dnešní době technicky boxují třeba bratři Kličkové aj.

 

Pokud se rozhodujete, zda-li začít boxovat, do jakého boxerského oddílu-školy vstoupit a jak k tomu celkově přistupovat, předchozí odstavce byste v takovém případě měli vzít v potaz, stejně tak, že primitivní box je i nepromyšlené neustálé vyrážení kupředu a rozdávání ran hlava-nehlava, to už je prostě obyčejná bitka. Záleží jen na vás, jak se v počínání vstupu do nějaké boxerské školy rozhodnete, ale již při prvním setkání s tímto prostředím, už můžete pomalu přicházet na zvyklosti, které se v tom onom boxerském prostředí praktikují. Jestli vás tam hned stavějí proti zkušeným borcům a hned naostro, dokonce i že se z tréninku sotva plazíte zničeni od přijatých ran a následných zranění, možná by nebylo na škodu uvažovat o jiném, v mnoha směrech třeba lepším, oddílu. Ale berte to jako dobře míněné rady, vůbec nic nikomu nevnucuji, nenařizuji, ani nic podobného.

 

Pár výrazů z encyklopedií:

 


box

[Angličtina], dřívější název rohování, boj dvou soupeřů, při kterém se uplatňují pravidly povolené údery pěstmi. Sportovní box vznikl v 18. století ve Velké Británii. Pravidla boxu stanoví Mezinárodní federace boxerů amatérů (AIBA). Jejich časté doplňky směřují především k ochraně zdraví závodníků. U nás muži boxují v deseti, mezinárodně v jedenácti hmotnostních kategoriích. V některých zemích je provozován kromě amatérského i box profesionální.

Muhamad Ali

*17.1.1942 (Louisville, Kentucky), vlastním jménem Cassius Marcellus Clay, americký boxer. Olympijský vítěz z roku 1960, od roku 1961 profesionál. Mnohonásobný držitel titulu absolutního mistra světa v profesionálním boxu. V roce 1968 mu byl titul za odmítnutí účasti ve vietnamské válce odňat, roku 1974 vrácen. V červnu roku 1979 odešel z profesionálního boxu s 59 vítězstvími a jen 3 porážkami. O rok později ještě sehrál zápas s Larry Holmesem, byl však v 11. kole poražen. V roce 1982 mu byla zjištěna Parkinsonova choroba. Roku 1996 zapaloval zahajovací oheň na Olympijských hrách v Atlantě.

direkt

direkt [dy-, angl.], v boxu přímý úder uplatňovaný hl. v boji na dlouhou vzdálenost; nástupný úder k útoku i účinný úder v obraně (d. levou). Výchozí úder v útoku u boxerů bojujících v pravém střehu (d. pravou).

hák

V boxu krátký úder ohnutou paží, loket poblíž boku; účinný úder používaný v obraně i v útoku na střední a krátkou vzdálenost

knokaut

knokaut [angl. knock out], k. o. - v boxu úder, kterým je zápasník sražen k zemi a po dobu 10 s není schopen pokračovat v boji. Technický k. je stav, kdy boxer pro zranění nemůže pokračovat v zápase. Knokautovaný zápasník musí být ihned po utkání lék. vyšetřen; pravidly je mu stanovena doba, po kterou nesmí startovat.

ring [angl.]

1. sport ohraničený prostor pro utkání v boxu, zpravidla na pódiu. R. tvoří čtvercová plocha o straně 610 cm; v rozích jsou zapuštěny čalouněné sloupky, mezi nimiž jsou napjaty tři provazy o průměru 3-5 cm ve výši 40, 80 a 130 cm, spojené na každé straně dvěma svislými pruhy plátna. Plstěná podlaha je pokryta plachtou. - Přeneseně jakékoliv zápasiště;

 

          KLADY BOXU

 • Sebeobrana - Box je v prvé řadě bojový sport, a tak hlavní význam tkví asi jako způsob celkem účinné sebeobrany, Ale člověk, který se tomuhle sportu věnuje, by měl znát různá uskálí, třeba jako, že by se měl naučit sebeovládat, protože třeba zbytečné vyvolávání bitek nemusí vždy končit dobře, stejně jako nepřiměřené skolení protivníka (mlácení až do bezvědomí...) taky není příliš vhodné.
 • fyzická zdatnost - Záleží, jak hodně , jak často, jak tvrdě aj.. člověk trénuje, ale box je vcelku velmi náročná fyzická aktivita, a tudíž jako příznivé vedlejší účinky člověk většinou "schytá" hodně slušnou fyzičku.
 • síla a svaly - Celkově tělo a svaly jsou hodně namáhany, takže logicky dochází k růstu síly a svalů - Ovšem záleží na stavu svaloviny a síly, jakmile začínáte s boxem, protože když už máte poměrně velké svaly a sílu, tak se vám tyhle věci asi moc nezvětší, i když asi minimálně trochu taková vytrvalostní síla a dynamická síla.
 • odreagování - Možno říci, že box je určitou formou adrenalinového sportu a jelikož to může být opravdu hodně namáhavé, člověk je po tréninku většinou pěkně klidný a uvolněný - skoro spolehlivě zbavený stresu, horší nálady, napětí...
 • koordinace těla - Technickým boxem se hodně zlepší koordinace některých pohybů a některých částí těla.

 

 

 

                  ZÁPORY BOXU                

 

 •  
  • ?agresivita, výbušnost? - Podle mého názoru box na tyto psychické vlastnosti vliv nemá. Ano řekl jsem psychické vlastnosti, takže si myslím, že tyto vlastnosti jsou u některých lidí vrozené, nebo během života nějakými negativními vnějšími vlivy rozvíjené, takže v tomhle bude box nevinně, takže že někdo boxuje vůbec nemusí znamenat, že je agresivní a při nejbližší příležitosti vás nemilosrdně napadne!
  • Klouby - box je poměrně náročný na klouby, zvlášť při poctivé technice a tvrdému tréninku, takže stejně jako u posilování není možná od věci uvažovat o nějaké kloubní výživě apod.
  • tělo - Určité části těla jsou během boxu značně vytěžovány přijatými údery, jedná se zejména o břicho, hrudník, ramena, (hlava). Z vlastních zkušeností to můžu potvrdit, Asi to bude mít nějaké negativní zdravotní důsledky.
  • (hlava) - Záleží na tom, na jaké úrovni boxujete. Pokud boxujete na profesionální úrovni, úderům do hlavy se nevyhnete. Jestli chodíte třeba jenom trénovat do nějaké boxerské školy, kde je možné se domluvit např. právě na tom, že se nebudete mlátit do hlavy, asi to není vůbec k zahození. Není vůbec prokázáno, že údery do hlavy přijaté mají vliv na zhoršení zdraví, ale třeba právě Muhamadu Allimu byla v roce 1982 zjištěna Parkinsonova choroba a lékaři spěkulují, zda-li to má právě z boxu. ochranné helmy tento problém moc neřeší, protože otřesům v hlavě nezabrání, jsou spíše kvůli zraněním apod. Možná mají otřesy způsobené ránami do hlavy nějaký negativní účinek i na kvalitu myšlení nebo inteligenci, ale není to úplně prokázané, jenže...