Kulturistika, fitness - ČT4 Sport skrývá před diváky velký sport. Proč?

ČT4 Sport skrývá před diváky velký sport. Proč?

Vítězný finiš Lukáše Bauera diváci České televize neviděli.  foto AP Vítězný finiš Lukáše Bauera diváci České televize neviděli. foto AP

Lukáš Bauer zrovna s vlajkou v ruce dojížděl poslední metry Tour de Ski, ale vy jste ho neviděli. Tedy pokud patříte ke skupině lidí, která si neplatí kabelovku, nemá za oknem satelit nebo ji nebaví na internetu pracně hledat odkaz na "ukradený" přenos. Česká televize totiž závod, ve kterém se český sport dočkal obrovského úspěchu, nedávala. Stejně jako třeba tradiční Turné čtyř můstků z přelomu roku.

Proč? "Majitel, který vlastní práva, nám nedovolil, abychom závody umístili na sportovní kanál. A ČT4 je sportovní kanál. Je to dost blbé, ale právně neprůchodné," říká Vladimír Drbohlav, který je ve sportovní redakci ČT vedoucím oddělením mezinárodních přenosů. "Odpovíteli mi, proč přenos nejde na ČT2, řeknu vám, ať se zeptáte šéfredaktora sportu."

Díky, Norové. Za vaši televizi

Pohled redaktora MF DNES

Díky, Norové. Nikoli za to, že Petter Northug prohrál s Lukášem Bauerem. Díky za vaši televizi NRK, kterou jsme v neděli naladili na internetu, a tak jsme mohli vidět představení Lukáše Bauera na Alpe Cermis naživo. ČT4 v tu dobu nabídla jiný "hit" víkendu: ženskou házenou Slavia – Bratislava. A diskuse na iDNES.cz se změnila ve výměnný obchod s odkazy na weby, kde lze Tour vidět.

Ještě větší bizarnost předvedla ČT4 v sobotu. Nevysílala totiž živě závod žen na 500 metrů na ME v rychlobruslení, v němž triumfovala Karolína Erbanová. A to přesto, že na něj měla koupená práva! Ve stejnou dobu opakovala prosincový pořad "Na slovíčko s Otakarem Černým" – s Martinou Sáblíkovou.

A že Tour nešlo kvůli obtížím s prodejem práv od lyžařské federace FIS koupit pro sportovní kanál ČT4? Pak měla závěrečnou etapu vysílat ČT2. Těch 50 minut by přežili i příznivci pořadu Ztracené lodě.

Nebo snad mám začít věřit pověstem o tom, že o všem rozhoduje silná lobby, kterou mají v zádech třeba basketbalisté Nymburka, na rozdíl od Bauera pravidelní "hosté" ČT2?

Tomáš MACEK

Jenže když vytočíte číslo sportovního šéfa ČT Otakara Černého a představíte se, tak vám jen v reakci na článek komentátora MF DNES Martina Komárka, který vyšel včera na názorových stránkách, řekne: "Zeptejte se jeho. Já bych to zkazil."

Až po čtyřech hodinách se sám ozval zpět a chtěl se vyjádřit. Mluvčí televize Ladislav Štícha pak pro server aktualne.cz prohlásil: "Dvojka je určena intelektuálním divákům, kteří by nebyli rádi, kdyby jejich pořady vystrnadil sport."

Přitom před týdnem právě na dvojce běžel basketbalový duel Nymburka z evropského poháru. A při vší úctě, to vážně není akce, která by rozparádila širokou sportovní veřejnost.

Budiž, přijměme fakt, že -li ČT svůj sportovní kanál, jenž pokrývá většinu území, pak chce právě na něm sport logicky vysílat. Ale těžko se lze smířit s faktem, že nabídka není v zimě nijak atraktivní.

Nevidíte Tour de Ski. Nevidíte Turné čtyř můstku. Nevidíte Světové poháry z alpského ani klasického lyžování.

Přitom například slovenská STV3, která má také punc sportovního programu, Turné z poloviny dávala, vysílala i Světový pohár v letech na lyžích, kde se dařilo Antonínu Hájkovi, zařazuje přenosy z alpských disciplín.

"Musím říct, že sehnat přenosy není nikterak náročné, nejjednodušší je, když se akce konají v Rakousku," řekl MF DNES Jaroslav Šišolák, šéf sportovní redakce STV. A co se týče nařízení, že by některé podniky nesměly běžet na sportovním kanále? "O tom jsem nikdy neslyšel."

Teď na vysvětlenou. Na lyžařské závody v Rakousku a Finsku se nevztahuje smlouva, která je přikazuje dávat na nesportovním programu, což potvrdil i Vladimír Drbohlav. Přenosy jsou cenově dostupnější. Přesto je ČT nevysílá.

Neběží na ní rakouská část Turné, v neděli třeba ani lety a nepůjde na ní dnes ani ženský slalom se Šárkou Záhrobskou, který STV odvysílá. "Čekám, že po Tour přijde řada stížností, kterými se budeme zabývat, ale nemáme pravomoc do programu ČT zasáhnout. I mně Tour chyběla, a tak se nejspíš zeptám, zda jsme ji teoreticky nemohli vysílat," říká předseda Rady ČT a bývalý sportovní šéf ČT Jiří Baumruk.

"Jestli já jsem osobně s programem spokojen? Žádná sportovní televize mi nenabídne všechno, ale nechci lacině kritizovat."

Jak jste spokojeni vy?

Černý: Na ČT2 se vysílají jen mimořádné věci

Ten rozhovor vznikal nadvakrát. Nejdřív ho šéfredaktor sportu ČT Otakar Černý odmítl, pak sám zavolal zpět. "Co byste chtěl vědět?" ptal se.

Proč jste nedávali Tour de Ski?
Protože jsou přenosy majetkem Eurosportu, který je zablokoval s tím, že je nesmíme dávat na sportovním kanále ČT4. V celé Evropě s tím mají problémy.

Stačilo dát poslední závod na ČT2.
Vedení televize rozhodlo, že od 1. ledna se na ČT2 sport vysílat nebude, pouze mimořádné události.

Bauerovo vítězství nebylo podle vás mimořádnou událostí?
V tomhle já nejsem důležitý.

Kdo tedy?
Ten, kdo za ČT2 zodpovídá, což je programové oddělení.

A zápas Nymburku v Eurocupu je mimořádnou událostí?
Smlouvu o evropské lize jsme podepsali už v létě, a tak ji musíme dodržet. Je to stejné jako s fotbalem, který také vysíláme na ČT2.

Ale proč nedáváte Světové poháry, které se konají v Rakousku. Třeba půlku skokanského Turné, lety či úterní slalom se Záhrobskou?
To je to stejné. Je tam ta blokace.

Počkejte, na slovenském kanálu STV3 tyto přenosy bez potíží běží a i váš kolega Vladimír Drbohlav mi potvrdil, že pro závody v Rakousku a Finsku tato blokace není.
V tom má pravdu ten Komárek, tomu já nerozumím a nevím to. Možná to naši redaktoři nenavrhli.
(Pak rozhovor skončil, následně se Otakar Černý ještě jednou ozval: Turné jsme nekoupili, protože jsme neakceptovali cenu.)

Autoři: