Kulturistika, fitness - REVMATICKÉ A JINÉ BOLESTI

REVMATICKÉ A JINÉ BOLESTI

Dennis Wolf Dennis Wolf

Pro okamžitou úlevu je možné kromě léků použít i tradiční babskou metodu ochlazování a zahřívání. Napjaté, bolestivé klouby pomůže zklidnit teplá koupel či sprcha trvající tak čtvrt hodiny nebo prohřátí ohřívací lahví či elektrickou dečkou na nejnižší stupeň.

REVMATICKÉ BOLESTI: uleví cvičení i relaxační techniky


Když vojáka Švejka sužovalo revma, nechal se od paní Müllerové strkat Prahou na invalidním vozíku. Pokud i vy máte revmatické onemocnění, můžete udělat leccos pro to, abyste na tom byli mnohem lépe!
Lidé, kteří o sebe dbají, mohou nástup závažných příznaků a silných bolestí oddálit, tvrdí odborníci. Především jim mohou pomoci cviky, které posílí klouby a svaly tak, aby co nejdéle vydržely zdravé. A pokud už bolesti a problémy máte, i tehdy vám vhodně dávkovaný pohyb uleví.Jóga a tai-či pomohou tělu i psychice


Výzkum provedený v USA zjistil, že pacientům s artritidou pomáhá, pokud se pravidelně věnují jogínským ásanám doplněným meditací, relaxačními a dechovými cvičeními. Cviky jógy totiž obvykle nejsou náročné na klouby, přitom ale pomáhají uvolnit a protáhnout tělo, zlepšují krevní oběh, zároveň posilují tělo i jeho imunitní systém. Podobně účinné může být i cvičení tai-či, které se provádí pomalými táhlými pohyby při hlubokém dýchání a rovněž ulevuje od stresu. Stejně jako u jógy tady ale platí, že by člověk neměl dělat žádné cviky, které mu působí bolest.
Kromě toho existují i „tradiční“ cviky na posílení svalů, které klouby obklopují, a na jejich rozhýbání a rozcvičení – svírání a rozevírání pěsti, kroužení ruky v zápěstí, natahování a pokrčení paže v lokti a podobně. Ideální sestavu cviků by měl pacientovi sestavit rehabilitační odborník s ohledem na jeho aktuální stav. Pokud tělo dovolí, prospívá pohybovému aparátu i mírný pohyb venku, například procházky, jízda na kole, plavání nebo turistika. Pokud ale způsobují bolest, je vždy vhodné se jich napříště vystříhat a případně se poradit i s odborníky.


Uleví změna stravy?


Odpověď na tuto otázku není snadná. Žádné studie zatím neprokázaly, že by určitá dieta pacienty trpící revmatickým onemocněním léčila. Nedá se ale ani říct, že by zdravější strava byla zcela bez účinku. „Úprava jídelníčku může průběh onemocnění příznivě ovlivnit,“ říkají lékaři, kteří radí pacientům na specializovaném serveru revmaticke-nemoci. cz. Ve stravě by podle nich neměla chybět především zelená listová zelenina, celozrnné pečivo, ryby, ořechy a potraviny obsahující síru (cibule, česnek, vejce). Podle některých studií mohou pomáhat i jisté specifické doplňky stravy, například extrakt z rostliny Tripterygium wilfordii, který se používá v čínské medicíně. Ulevit mohou i rybí tuk nebo oleje z pupalky, brutnáku či černého rybízu; jejich účinky ale mohou narušovat účinek tradičních léků, proto by se před jejich užitím pacient měl poradit s lékařem.

 

Zhubnutí neuškodí


Obecně platí, že zdravá strava vždy usnadní tělu jeho fungování. Lidé s nadváhou by navíc měli dbát na vhodnou stravu už proto, aby upravili svou tělesnou hmotnost – větší váha pochopitelně více zatěžuje klouby. Řada lidí navíc na vlastní kůži zkusila, že jim některý pokrm chorobu zhoršuje – takovému jídlu je proto rozhodně potřeba se vyhnout. Problematické bývá především kyselé ovoce, smažená jídla, živočišné tuky, mléko a mléčné výrobky. Nemocní s revmatickými chorobami by také měli méně solit.

Na bolest pomůže teplé. Nebo studené


Pacient, který trpí akutními bolestmi, ovšem obecné dietní či pohybové rady nepotřebuje. Pro okamžitou úlevu je možné kromě léků použít i tradiční babskou metodu ochlazování a zahřívání. Napjaté, bolestivé klouby pomůže zklidnit teplá koupel či sprcha trvající tak čtvrt hodiny nebo prohřátí ohřívací lahví či elektrickou dečkou na nejnižší stupeň. Pocity bolesti naopak může otupit chlazení bolestivého místa, které také ulevuje od křečí.
Nemělo by se ale používat při oběhových problémech. Chladit můžete sáčky s ledem nebo ponořením postižené části těla do studené vody. Mnoha pacientům s revmatoidní artritidou také pomáhá, když ohřívání a chlazení střídají: čtyři minuty mají kloub v teplé vodě a pak minutu ve studené. Půlhodinová kúra by měla končit teplou lázní. Sofistikovanějšími metodami, které od bolesti uleví, jsou léčivé zábaly (tzv. balneoterapie) nebo fyzikální léčba (elektroterapie, vířivé koupele, kryoterapie, infračervené paprsky a podobně). Alternativní lékaři pomáhají pacientům i akupunkturou.

Léky i relaxace


Pochopitelně pro řadu lidí je „nejjednodušší“ bolest rozehnat analgetiky. Léky na bolest, jako je ibuprofen, zároveň tlumí záněty a dočasně uleví, nemoc ale rozhodně nevyléčí. Kromě toho se v léčbě používají i další typy medikamentů: léky modifikující chorobu, kortikoidy, které tlumí zánět, a také stále více využívaná biologická léčba. Ta dokáže zastavit v určitém místě sled kroků, které u nemocného spouštějí imunitní reakci a udržují chronický zánět. Součástí léčby řady kloubních onemocnění se v poslední době stávají i léky systémové enzymoterapie. Snižují otoky a bolesti kloubů, zlepšují jejich celkovou hybnost. Tyto léky (například Wobenzym a další) jsou vhodnou alternativou u těch pacientů, kteří nemohou užívat klasické antirevmatické léky.