Kulturistika, fitness - Energetické zdroje

Energetické zdroje

Energetické zdroje

Většina lidí je pak překvapena výsledky studií, které ukazují, že vytrvalostní atleti potřebují více inzulín než siloví sportovci. Tohle zjištění je spojeno se skutečností, že v průběhu vytrvalostního výkonu jsou aminokyseliny (stavební kameny bílkovin využívány k tvorbě energie.

 

S blížícím se soutěžním obdobím i letními měsíci se každý snaží zbavit nadbytečného tuku a proto i ti největší lenoši zařazují do svých tréninků aerobní cvičení. S přidaným aerobním cvičením je pak důležité, kriticky přizpůsobovat k dietě a upravit ji k potřebám nové úrovně intenzity cvičení. Kulturisté, kteří vykonávají hodně aerobních cvičení, by se měli poučit ze zkušenosti vytrvalostních atletů.

 

Většina lidí je pak překvapena výsledky studií, které ukazují, že vytrvalostní atleti potřebují více inzulín než siloví sportovci. Tohle zjištění je spojeno se skutečností, že v průběhu vytrvalostního výkonu jsou aminokyseliny (stavební kameny bílkovin využívány k tvorbě energie.

 

Proto, co se týče příjmu bílkovin v potravě, navrhujeme, abyste konzumovali minimálně 2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti každý den. Nejlépe byste udělali, kdybyste přijímali aspoň 1,5 g bílkovin z kuřat, ryb, krůtího masa, vaječných bílku a dalších nejméně 0,25-0,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti ze zeleninových zdrojů, které taky obsahují nějaké bílkoviny.

 

Sacharidy jsou tělem preferovány jako energetický zdroj a jsou získávány z brambor, bobů, luštěnin, hnědě rýže, celozrnného chleba a vysoce vláknité zeleniny. Jako doplňkový zdroj sacharidů byste si měli také vybírat produkty, které obsahují maltodextrin, což je komplex karbohydrátů získaných z kukuřice.

 

Bylo zjištěno, že maltodextrin je ideálním zdrojem pro obnovu glykogenových zásob. Maltodextrin je tráven a resorbován ze střeva rychleji než běžné sacharidy ve stravě, ale ne tak rychle, aby způsobil přestřelení v uvolnění insulinu a poté sníženou hladinu glukosy. Maltodextrin udržuje o mnoho efektivněji energetickou hladinu než jakýkoliv jiný jednoduchý cukr.

 

Také nesmíme zapomenout na speciální druh mastných kyselin, kterým se říká MCFA (mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem), nebo tuky jimi tvořené tzv. MCT (triacylglycerol s MCFA), které by neměly chybět ve vašem dietním lístku. Tenhle typ doplňku vám poskytne 2krát více energie než stejné množství bílkovin nebo sacharidů (8,3 kal. na 1 g MCT oproti 4 kal. na 1 g u bílkovin a sacharidů) a kromě toho jsou tak rychle resorbovány jako glukosa.

 

MCT jsou preferovány v jejich využití jako zdroje energie a ne k vytvoření zásob. Dalším přínosným účinkem MCT je jejich termogenní efekt. Tímto se rozumí o mnoho rychlejší přeměna. Jednoduše řečeno MCT jsou energetickou bombou, zdrojem, který je rychle resorbován a metabolizován jako zdroje energie v lidském těle.

 

S jejich dávkováním nemusíte přehánět. Na začátek stačí 1/2 lžíce v každém jídle, pak po několika dnech zvětšíte dávku na jednou lžící v každém jídle. V průběhu velice těžkých tréninků mnoho atletů zvyšuje dávku až na 2-3 lžíce do každého jídla - toto množství se ukázalo prospěšné.

 

Dalším klíčovým bodem, který mnoho lidí nechápe je, že část energie z MCT je v játrech konvertovaná na ketony, které jsou zužitkovány svaly jako palivo. Efektivnost využití ketonů jako paliva pro periferní tkáně se zlepší, když se tělo na MCT adaptuje. Jinými slovy tělo se stane schopnějším v jejich využívání, pokud je delší dobu přijímá. Proto při déletrvajícím přijímání, budete schopni vytěžit z nich maximum, když to budete nejvíc potřebovat. Tyto ketony, které jsou produkovány tělem z MCT, vám mohou zabránit použití aminokyselin jako paliva. MCT také snižují katabolismus proteinů ve vašich svalech.