Kulturistika, fitness - Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dejte si pozor! Cytadren není suplement, ale lék užívaný k léčbě Cushingova syndromu, což je onemocnění způsobené nadměrnou produkcí hormonu kortizolu, který způsobuje odbourávání svalové hmoty. Vzhledem k tomu, že se v této kapitole zabýváme suplementy a nikoliv léky, nebudu Cytadrenu věnovat příliš mnoho prostoru. Cytadren skutečně snižuje hladinu kortizolu, ale může mít také nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti kloubů či snížené vylučování androgenů. Pokud nemáte možnost nechat si každý týden provádět přesné laboratorní testy, určující hladinu všech důležitých hormonů, pak vám radím, abyste se Cytadrenu vyhnul.

 

 

 

DALŠÍ ZAKÁZANÁ LÁTKA

 

Můžete mi říci, jaký je váš názor na suplement zvaný cyclofenil? Slyšel jsem o něm již mnoho, prý působí jako lék, proto ho FDA stáhla Z trhu. Je cyclofenil dobrý a bezpečný?

 

Cyclofenil je látka, která účinkuje podobně jako HCG a clomid. Stimuluje varlata k produkci testosteronu a tím zvyšuje hladinu tohoto hormonu v krvi. Cyclofenil byl dříve běžně dostupný bez podpisu, dnes vám ho však musí předepsat lékař.

 

 

NECITLIVOST NA INZULÍN

 

Slyšel jsem hodně o citlivosti na inzulín a o inzulínovém managementu jako O způsobu podpory růstu svalů. Jak mohu zlepšit svoji inzulínovou senzitivitu?

 

Jsem toho názoru a mnoho vědců se mnou souhlasí, že dnes je většina lidí necitlivá vůči inzulínu, což znamená, že buňky nepřijímají glukózu tak, jak by měly. To vede k akumulaci tuku a dalším problémům. Ještě než vám povím, jak zlepšit citlivost na inzulín, měl bych se zmínit o tom, co způsobuje inzulínovou insenzitivitu (necitlivost). Strava obsahující nasycené tuky, užívání steroidů nebo růstového hormonu, nedostatek pohybu, strava s vysokým obsahem karbohydrátů nebo cukrů, nedostatečný příjem vlákniny a mnoho další faktorů se podílí na inzulínové insenzitivitě. Naopak inzulínovou citlivost mohou podpořit takové výživné látky jako je chrom, vanadyl sulfát, vitamin E, vitamin C, hořčík, vláknina a omega-3 mastné kyseliny.

 

SNÍŽENI HLADINY KORTIZOLU

 

Jeden kluk v posilovně mi řekl, že má nový suplement zvaný Cytadren. Tvrdí, že tento produkt snižuje hladinu kortizolu a chrání tak svalovou hmotu. Měl bych ho také užívat? A v jakých dávkách?

 

Dejte si pozor! Cytadren není suplement, ale lék užívaný k léčbě Cushingova syndromu, což je onemocnění způsobené nadměrnou produkcí hormonu kortizolu, který způsobuje odbourávání svalové hmoty. Vzhledem k tomu, že se v této kapitole zabýváme suplementy a nikoliv léky, nebudu Cytadrenu věnovat příliš mnoho prostoru. Cytadren skutečně snižuje hladinu kortizolu, ale může mít také nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti kloubů či snížené vylučování androgenů. Pokud nemáte možnost nechat si každý týden provádět přesné laboratorní testy, určující hladinu všech důležitých hormonů, pak vám radím, abyste se Cytadrenu vyhnul.

 

NEJLEPŠÍ SUPLEMENT?

 

Co si myslíte o tolik inzerovaném MET-Rx? Pár mých přátel mi svěřilo, že díky tomuto suplementu dosáhli vynikajících výsledků.

 

Stejně jako vaši přátelé i já jsem začal brát MET-Rx. Když jsem nedávno cestoval na Maui, setkal jsem se s Lee Labradou, který mi tento produkt doporučil. Nyní ho užívám asi tři týdny a slouží mi jako hlavní zdroj proteinů. Musím říci, že MET-Rx je první proteinový suplement, který mi nezpůsobuje žaludeční a trávicí problémy. Zdá se, že moje síla vzrostla a rozhodně mám více energie. MET-Rx jsem si oblíbil i proto, že mi chutná.

 

PRAVDA O STEROIDECH

 

Píši vám, protože hledám pravdu. Jsou steroidy opravdu tak špatné, jak mnoho lidí tvrdí (nemluvím o žádných megadávkách) nebo se nám vláda snaží vnutit tento názor, protože sama nemá z prodeje steroidů žádný profit?

 

Máte samozřejmě pravdu. Steroidy nejsou tak špatné, jak nám tvrdí média, byrokraté, vláda a většina lékařů. Ve skutečnosti jsou anabolické steroidy stejné jako ostatní léky. Pokud se užívají správně pod lékařských dohledem, jsou naprosto bezpečné - nebo alespoň tak bezpečné jako, řekněme, antikoncepční pilulky.

 

POZOR NA ZCESTNÉ NÁZORY!

 

Rád bych se vás zeptal na něco ohled- ně suplementů. Na trhu je tolik výrobků, o nichž firmy tvrdí, že jsou naprosto zázračné. Jak mám ale vědět, zda daný výrobek skutečně takovým způsobem účinkuje? Měl bych investovat peníze a vyzkoušet to? Jsem opravdu zmatený a doufám, že mi pomůžete.

 

Máte pravdu. Všude kolem je tolik různých reklam, že? A lidé pak nevědí co je vlast- ně pravda. Jak byste to měl poznat? Existuje jedno dobré pravidlo: „Pokud to zní příliš dobře na to, aby to mohla být pravda, pak to tak pravděpodobně není. “ Těžko vám ale někdo poradí, které suplementy nefungují a které ano. Pokud bych měl mluvit za sebe, mám rád výrobky firmy TwinLab. Zdají se mi být solidní, ačkoliv nejsem žádným patronem této firmy.

 

CO BYCH MĚL UŽÍVAT?

 

Můžete mi říct, co jíte před a po tréninku? A které suplementy v této době berete? Používáte nějaký proteinový prášek?

 

Ano, rozhodně beru suplementy. Ráno k snídani vitamíny. Myslím si, že je dobré brát vitaminy spolu s jídlem nikoliv na lačný žaludek. Trénuji ráno, takže vstávám asi dvě hodiny před tréninkem. Snídaně je tedy pro mě velmi důležité jídlo, tvořené zejména karbohydráty. Většinou si dám ovesnou kaši, pečené jamy a 6 vaječných bílků. Můj trénink pak trvá asi ho- dmu a půl až dvě hodiny. Pak už je tedy pomalu doba k obědu. V poledne jím obvykle kuřecí nebo rybí maso s velkou porci čerstvého salátu. Večeře je podobná. Nepoužívám proteinové prášky, protože bílkoviny raději jím než piji.

KREVNÍ DOPING

 

Můžete mi říci něco o nové látce zvané EPO? Slyšel jsem, že je prakticky nezjistitelná při dopingových testech, a proto poskytuje sportovcům mnohé výhody.

 

V rámci studie provedené v Stockholmu ve Švédsku dostávalo 15 sportovců Injekce EPO. Podle Bjorna Ekblama, profesora fyziologie na Karolinska Institute ve Stockholmu, může EPO (erythroporetin) výrazně zvýšit výkonnost sportovců. To ovšem neznamená, že by kulturista nabral svalovou hmotu. Hlavní účinek této látky spočívá ve zvýšené aerobní výkonnosti. Ani u jednoho z patnácti sportovců nebyly sledovány žádné vedlejší účinky. EPO je přírodní látka, někteří odborníci jsou ovšem toho názoru, že vysoké dávky mohou být smrtelné. EPO se předepisuje při léčbě anémií u pacientů s chronickým selháním ledvin, kteří jsou na dialýze, stejně jako v rámci terapie anémie způsobené aplikací AZT U pacientů s infekcí HIV (snižuje se tak potřeba transfúzí). Pravdou ovšem zůstává, že EPO se dá při dopingových testech skutečně jen obtížně najít.

 

YOHIMBOVÁ KŮRA

 

Před několika měsíci jsem si objednal Od dobírkové služby dva výrobky - cyclofenil a yohimbovou kůru. Bral jsem yohimbovou kůru měsíc a ne- zaznamenal žádné výsledky. Když jsem bral cyclofenil asi dva měsíce, nabral jsem 3 kg a rozhodně jsem zesílil, na zádech a pažích se mi ovšem objevilo akné. Můžete mi říci něco o těchto suplementech, doporučujete je jako ergogenní látky? Jsou to účinné látky nebo jde pouze o placebo efekt, který je tak často popisován v literatuře?

 

Yohimbin je jako ergogenní látka prakticky neúčinný, zatímco cyclofenil má podobné účinky jako HCG a clomid - stimuluje varlata k produkci testosteronu. Zvýšením hladiny testosteronu dochází k nárůstu hmoty a síly, může se ovšem také jako vedlejší účinek objevit akné. Cyclofenil je lék, který by měl předepisovat lékař!

 

SÍLA AMINŮ!

 

Moje otázka se týká aminokyselin. Žiji v Kanadě a vím, že vy odtud pocházíte. Rád bych se tedy zeptal, jaké výrobky, které jsou zde k dostání, mi můžete doporučit. Na trhu je tolik různých typů aminokyselin, že nevím, který si vybrat.

 

Většinou nepatřím k lidem, kteří by na základě reklam doporučovali nějaký výrobek, dnes ale udělám výjimku. Jeden můj kamarád z Kanady má novou linii aminokyselinových suplementů, které jsou opravdu skvělé. Bral jsem je zatím jenom krátce, ale zdají se mi kvalitní a jistě je budu užívat i nadále. Obstaral jsem si od přítele technické informace o těchto výrobcích, takže vám skutečně mohu poradit. Jedná se o Amino 600 v kapslích, přípravek vyrábí SportPharma Canada. Jedná se o farmaceuticky upravené aminokyseliny ve dvou a tří peptidových vazbách derivované z enzymaticky natráveného lactalbuminu.

 

 

 

 

 

 

 

RALGRO - KROK DO NEZNÁMA

 

Co je to Ralgro? Četl jsem, že jde o proteinový anabolickou látku. V Merck Index jsem se dočetl, že je to anabolikum (veterinární). Jak působí a jaké jsou je- ho vedlejší účinky? Mohou ho užívat lidé?

 

Nikdo skutečně neví, jak Ralgro opravdu působí, ačkoliv jsem se o jeho účincích zmiňoval v některých svých knihách. Před několika lety jsem byl v kontaktu se společností která distribuuje Ralgro v Kanadě. Ani od nich jsem nedostal uspokojující odpověď týkající se mechanismu působení. Prostě nevěděli. A vzhledem k tornu, že se jedná o lék určený pro dobytek, nikdo vám nedokáže říci, jakým způsobem bude na jeho užívání reagovat člověk. Nepovažuji Ralgro za nebezpečnější látku, než jsou ostatní léky užívané sportovci. Přesto bych vám ho nedoporučil, neboť sám nevím, Jak působí a jaké jsou jeho dlouhodobé účinky. Existují ovšem důkazy, že má Ralgro u lidí silné estrogenní účinky.

 

JENOM S MÍROU

 

Pijete někdy alkohol? Je v pořádku, když si člověk dá příležitostně pivo nebo víno? Může alkohol narušit odbourávání tuku?

 

Dvakrát či třikrát týdně si dám skleničku bílého nebo červeného vína. Přečetl jsem toho o konzumaci alkoholu poměrně mnoho a usuzuji, že v menších dávkách může být dokonce i dobrý. Nevím, Jak je na tom pivo. Ukázalo se ale, když moji klienti přestali pít pivo, během několika týdnů shodili pár kilogramů a hlavně v oblasti břicha zaznamenali slušné výsledky. Jedna sklenička suchého vína má 204 kalorii sklenice 4,5% piva 101 kalorií. Častá konzumace piva nebo vína ve velkém množství vám dodá příliš mnoho kalorií, které rozhodně nepotřebujete.

 

VÍCE O STEROIDECH

 

Moje otázka se týká steroidů. Rád bych věděl, které z nich patří k nejlepším a kde je mohu získat. Nemáte nějaké navíc a pokud ano, můžete mi je poslat?

 

Musím říci, že jsem překvapen. Vím ale, že jsem se nedávno v časopise zmínil, že prakticky všichni profesionální kulturisté berou steroidy Ano, tyto látky jsou ve sportu opravdu velice často užívány. Taková je současná situace. Steroidy ale rozhodně nejsou nic, s čím by si mohli zahrávat běžní lidé. Pokud bych vám poradil, co máte brát a v jakých dávkách, mohl bych se za to dostat do vězení. S tímto problémem si tedy musíte poradit sám.

 

MYSTERIE MINERÁLU

 

Co jsou to minerály a proč je lidé potřebují ke svému životu?

 

Karbohydráty, proteiny, tuky a vitaminy jsou organické látky. To znamená, že veškeré jejich složky obsahují chemický prvek uhlík. Člověk ovšem potřebuje některé látky i v jejich anorganické formě, to znamená ve formě, která není vázaná na uhlík.

 

 

 

Takové látky jsou pak klasifikovány jako minerály. Nyní bych mohl po vzoru svých učitelů chemie některé tyto substance vyjmenovat: vápník, draslík, síra a chlor. Existují minerály, které náš organismus potřebuje v mnohem menších dávkách než ty, které jsem právě zmínil, těm pak říkáme stopové prvky. Mezi stopové prvky patří železo, jód, měď a zinek. Všechny minerály se pak podílí na mnoha biochemických procesech, nezbytných pro zachování zdraví.

 

GYNEKOMASTIE

 

Všiml jsem si, že dnešní kulturisté trpí gynekomastií mnohem méně než jejich předchůdci. Dříve byla ale gynekomastie u kulturistických šampiónů prakticky běžná. Znamená to, že dnes berou sportovci méně chemických látek nebo jsou chytřejší a naučili se, jak se gynekomastii vyhnout?

 

Možná od každého trochu. Dnešní šampióni pravděpodobně neužívají méně chemických látek než sportovci před šesti či sedmi lety, kdy byla gynekomastie nejvíce rozšířená. Berou ale více takových substanci jako je růstový hormon a clenbuterol, které nezpůsobují gynekomastii. Celkově se ve sportu užívá méně vysoce androgenních látek. Kromě toho všichni běžně berou Nolvadex, který zabraňuje procesu aromatizace, jenž gynekomastii způsobuje. Zapomenout také nesmíte na to, že se mnoho sportovců muselo podrobit chirurgickému zákroku na odstranění gynekomastie.

 

KTERÉ SUPLEMENTY?

 

V kulturistických časopisech jsem viděl mnoho inzerátů na suplementy, jako jsou Smilax, vanadyl sulfát, GABA, kreatin či aminokyseliny. Pomáhají tyto preparáty v budování svalové hmoty? Mám omezené příjmy a rád bych svoje peníze utratil za skutečně účinný suplement.Vlastně ani nevím, zda je lepší investovat do jídla nebo do suplementů.

 

Není pochyb o tom, že ze všeho nejdůležitější je kvalitní strava. Suplementy jsou až na druhém místě. Jak již jejich název napovídá, jedná se pouze o doplňky výživy. Jestliže si dáte k snídani kávu a koláče, hot dog a koka kolu k obědu nebo čínu s hranolkami k večeři, pak nikdy nedosáhnete skvělých výsledků, I kdybyste bral sebelepší suplementy (nebo třeba steroidy). Co se týče suplementů, které vám nyní mohu doporučit ke kvalitní stravě, pak to jsou vitaminy, minerály a kvalitní proteinový prášek.

 

VEGETARIÁNSKÉ PROTEINY

 

Posiluji teprve několik měsíců. Vím, že potřebuji hodně proteinů, abych nabral svalovou hmotu, ale nemám rád červené maso, dokonce i krůtí a kuřecí jím málokdy. Pokud je to možné, rád bych se stal vegetariánským kulturistou. Myslíte, že bych mohl nabrat svalovou hmotu, aniž bych jedl živočišné proteiny?

 

Jistě, že můžete nabrat hmotu i bez živočišné stravy. Doporučuji zejména luštěniny, rýži, obiloviny či pšeničné klíčky, které jsou dobrým zdrojem aminokyselin. Jíte vaječné bílky? Nebo netučný přírodní jogurt? Myslím si, že lakto-ovo-vegeteriánská strava je pro kulturistu velice vhodná. Kromě toho můžete používat i proteinový prášek Z vaječných bílků.

 

 

 

VEDLEJŠÍ ÚČINKY STEROIDŮ

 

Již několik let beru v cyklech steroidy. Zatím jsem nezaznamenal žádné vedlejší účinky kromě mírných problémů s klouby. V poslední době mi ale začínají padat vlasy a na tváři se objevují vrásky. Může to být způsobeno užíváním steroidů?

 

Rozhodně máte štěstí že netrpíte žádnými vážnými vedlejšími účinky. Lidé, kteří berou velké dávky steroidů, se Jim obvykle nevyhnou. Podle Caleba Finche, profesora neurobiologie na univerzitě v jižní Kalifornii, může užívání steroidů výrazně urychlit některé procesy stárnutí. Kulturisté, kteří to se steroidy přehánějí, v některých případech později trpí neurologickými chorobami či senilní demencí. Vypadávání vlasů a prohlubování vrásek je zcela určitě způsobeno užíváním steroidů.

 

KREATIN

 

Přečetl jsem si nedávno článek o odbourávání tuků a obracím se na vás ohledně účinných suplementů. Co si myslíte o kreatinu? Měl bych ho brát? Co to ve skutečnosti je?

 

Kreatin je látka odpovědná za tvorbu ATI9 který je zdrojem energie pro většinu tělesných pochodů. ATP je univerzální molekula energie. Vaše schopnost dosáhnout svalové kontrakce je přímo závislá na hladině ATP Pokud jsou rezervy ATP vyčerpány, přispěchá na pomoc kreatin fosfát, který dodá chybějící fosfát k ADP a při- spěje tak k tvorbě potřebného ATP Pokud podpoříte kreatinové rezervy svého organismu pomocí kreatinového suplementu, budou mít vaše svaly lepší schopnost tvor- by energie. Stav intracelulární formy kreatin fosfátu je také úzce spjatý se svalovým katabolismem, objemem buněk a proteosyntézou. Moje odpověď tedy bude znít: „Ano, rozhodně byste měl kreatin alespoň vyzkoušet.“

 

JAK UŽÍVAT...

 

Nedávno jsem si koupil výrobek obsahující rostlinné steroly, divoké jamy a bor. Na etiketě je uvedeno, že napomáhá budování svalů a odbourávání tuků. Jak ho mám užívat?

 

Takový produkt ani užívat nemusíte. Je to naprosto zbytečné. Takové podvodné suplementy mi vždycky dokáží zvednou krevní tlak. Raději jste si měl koupit kvalitní vitamíny a minerály nebo proteinový prášek, který přispěje k vaší vyvážené stravě. Teprve pak se můžete zamýšlet nad dalšími suplementy.

 

STEROIDOVĚ TESTY

 

Je mi 21 let a právě končím vysokou školu. Právě jsem absolvoval celou řadu pohovorů kvůli budoucímu zaměstnání a většina firem požaduje drogové testy. Odhalí tyto testy, že jsem užíval steroidy? Způsobí steroidy, že bude test pozitivní? Bral jsem nedávno Anavar.

¨

Firmy většinou neprovádějí testy na anabolické steroidy, zajímají je drogy zcela jiné. Pokud by ale chtěli, zcela jistě by na základě vyšetření moči mohli steroidy odhalit. Zatím jsem ale neslyšel o tom, že by nějaká firma testovala svoje budoucí zaměstnance na steroidy. Anabolické steroidy nemohou způsobit, že by byl test zaměřený na běžné drogy pozitivní.

DHEA

 

Píši vám kvůli nové látce zvané dehydroepiandrosteron neboli DHEA. Slyšel jsem, že to není anabolický steroid, ačkoliv se prý jedná o suplement 5 anabolickými

účinky. Jsem zvědavý, co to vlastně je.Může být opravdu považován za anabolizující látku?

 

DHEA je přirozeně se vyskytující hormon, který vzniká hlavně v nadledvinách a může- me ho najít jak v ženském tak v mužském organismu. Má určitou endrokrinologickou aktivitu a působí spíše jako prekurzor steroidů, a to Jak pro gonadální tak pro periferní produkci estrogenu a testosteronu. Ačkoliv je DHEA ve skutečnosti slabý androgen, mnozí odborníci ho testují jako lék proti rakovině, stárnutí a obezitě. Je to ergogenní látka, nemůže být ovšem považován za anabolický.

 

PŘIROZENĚ ZPOMALENÍ METABOLISMU

 

Jak bych mohl zpomalit svůj metabolismus za použití přírodních látek?

 

Proč byste měl zpomalovat svůj metabolismus? Určitě si myslíte, že pak budete lépe nabírat svalovou hmotu. To jistě také budete - desítky kilogramů tuku se budou lepit na vaše tělo. Věřte mi, nesnažte se zpomalovat něco, co se ostatní snaží desítkami hodin aerobního cvičení urychlit. Využijte této svojí výhody: zase si určitě můžete ledacos dopřát v jídle.

 

Pokud stále trváte na zpomalení svého metabolismu, tak zde je několik rad. Lehněte si na gauč a pokud možno se nehýbejte, jezte Jen velmi málo proteinů a vyhýbejte se sportu. Za pár měsíců bude váš organismus pomalý jako lenochod. Pak přiberete na váze, i když sníte kolečko celeru. Tak si to představujete?

 

ŽALUDEK NA VODĚ

 

Vždy, když beru vitaminy, mám pak žaludek jako na vodě. Vůbec nevím, co proti tomu dělat.

 

Problém může spočívat v druhu vitaminů, které užíváte, nebo také v době, kdy vitaminy berete. Zkuste si koupit jiný suplement a brát vitaminy v jinou denní dobu. Někomu více vyhovuje užívat vitaminy spolu s jídlem. Jsem si jist, že najdete způsob, který vám bude vyhovovat. Pokud ne, poraďte se s lékařem, možná máte nějakou alergii nebo vitaminy špatně reagují s léky, které pravidelně užíváte.

 

PŘÍLIŠ MNOHO PROTEINU?

 

Snažím se konzumovat hodně proteinů, zhruba 50 gramů 6x denně. Lékař mi řekl, že je to příliš mnoho a že takové dávky bílkovin zatěžují játra. Jak mám ale konzumovat proteiny, aniž bych přitom riskoval svůj zdravotní stav?

 

Zkuste brát volné aminokyseliny, které játry pouze prochází a dostávají se přímo do krevního oběhu. Tím nebudete zatěžovat já tra a získáte potřebné množství proteinů.

 

 

 

 

ZMATEK!

 

Za dva měsíce mám jít na svou první soutěž a nyní si nevím rady 5 dietou. Někteří lidé v posilovně říkají, že bych měl jíst víc karbo- hydrátů a omezit proteiny, jiní zase radí pravý opak. Ti druzí svůj názor zdůvodňují tím, že mi proteiny pomohou udržet si svalovou hmotu během diety. Jak to děláte vy?

 

Já patřím do druhé skupiny. Jak se soutěž blíží, zvyšuji příjem proteinů a omezuji karbohydráty. Souhlasím 5 tím, že si tak lépe zachovám svalovou hmotu a odbourám více tuků. Pokud bych omezil proteiny, moje svaly by

 

LÁKAVĚ SUPLEMENTY

 

Mám zájem o OKG. Pokud máte nějaké informace o této látce, byl bych vám za ně vděčný, děkuji.

 

V první řadě byste si měl uvědomit, že takové suplementy, jako je OKG (Ornitin alfaketoglutarát), glutamin a aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, at‘ jsou užívané samotné nebo ve směsích, budou mít určité anabolické a antikatabolické účinky, ovšem nikoliv srovnatelné s efekty anabolických steroidů a Jim příbuzných látek. Určitě nic nezkazíte tím, že tyto produkty vyzkoušíte, stejně jako některé další například kreatin či MET-Rx. Pomohou vám maximalizovat přirozený potenciál a jsou rozhodně zdravější než zmiňované steroidy.

 

BOR - PŘEHNANÁ REKLAMA

 

Je mi 17 let a asi dva roky cvičím. Měl bych na vás dva dotazy ohledně boru. Funguje? Nevím, jestli mám zůstat jako naturální kulturista nebo vyzkoušet steroidy. Poraďte mi. Děkuji za jakoukoliv informaci. Suplementy s obsahem boru jsou dnes často přirovnávány k anabolickým steroidům. Ve skutečnosti ale nemůže být žádný suplement tak účinný jako steroidy. Uvědomte si, že bor vás rozhodně nemůže tak ohrozit na zdraví jako anabolika . Steroidy jsou syntetické látky - reprodukce mužského hormonu testosteronu, zatímco většina suplementů obsahuje přírodní látky ve vyšších dávkách.

 

Vaše tělo produkuje steroidní hormony. Bohužel je velká část produkovaného množství neaktivní. Bor je stopový prvek, který pomáhá zaktivizovat dvou až trojnásobné množství vylučovaných hormonů. Většina sportovců, kteří bor vyzkoušeli, nezaznamenala žádný dramatický nárůst svalových objemů a síly. Doporučuji koupit si místo boru spíše kvalitní proteinový prášek.

 

CO JE TO ZA BARVU?

 

Čím to je, že když beru B-komplexové tablety (jakýkoliv druh), má moje moč vždy světle žlutou barvu? Je to pouze vedlejší efekt nebo je změna barvy způsobena vylučováním vitaminů, které není tělo schopno zpracovat? Každopádně nejde o žádnou poruchu. Riboflavin (vitamin B12), který tvoří velkou část B-komplexu, má přirozeně světle žlutou barvu, která se u mnoha lidí posléze promítne v zabarvení moči. Nemusíte tornu vůbec věnovat pozornost.

 

 

LÝTKOVĚ IMPLANTÁTY

 

Přemýšlím o lýtkových implantátech, za žádnou cenu totiž nemohu rozvinout svaly lýtek. Co si o tom myslíte?

 

Mnoho kulturistů má lýtkové implantáty, na- příklad Tony Pearson či Alfred Neugebauer. IFBB nyní lýtkové implantáty zakázala, ačkoliv například prsní jsou povoleny. To je ovšem založeno na faktu, že prsa jsou tvoře- na mléčnou žlázou a tukem, nikoliv svaly. Můj názor na lýtkové implantáty je takový, že vypadají jako nepřirozené balóny a ne svaly. A co je nejhorší když se operace nezdaří můžete mít klidně každé lýtko jinak velké. Já vám mohu poradit jediné - provádějte výpony. Každý může svoje lýtka zlepšit.

 

CHOLIN A INOSITOL

 

Chtěl bych vědět, zda mi cholin a inositol pomohou odbourávat tuk. Také jsem slyšel, že pravidelné užívání jablečného ledtinu napomáhá vyrýsování. Je to pravda?

 

To je velice obtížná otázka. Aby mohla být prokázána schopnost odbourávat tuky, musí projít daná látka náročnými testy. Mnoho kulturistů si ovšem navzájem předává svoje zkušenosti a tak se často setkáváme s užíváním látek, jejichž účinky nejsou nijak ověřené. Přesto sportovci udávají, že daný suplement spolu s nízkokalorickou dietou funguje. Problém je ale vždy v tom, že nevíme, jak konkrétní substance působí a zda nejsou výsledky dílem diety samotné, nikoliv suplementu. Je tedy těžké odpovědět, pokud nemáme k dispozici ověřené studie a testy provedené na sportovcích.

 

PŘILIŠ MNOHO KRBOHYDRATÚ

 

Vím, že kulturisté potřebují karbohydráty, ale když je konzumuji, mám hrozný pocit plnosti v žaludku. Mám raději nízkotučné proteiny (kuřecí maso, ryby, krůta) nebo čas od času trochu červeného masa. Co se týče karbohydrátů, jím brambory, jamy, datle apod. Neexistuje nějaký suplement, který by nahradil karbohydráty?

 

Nemyslím si, že váš problém spočívá v karbohydrátech. Jde spíše o druh karbohydrátů. Ze všeho nejdříve musíte pochopit rozdíl mezi komplexními a jednoduchými karbohydráty. A ten je velký. Vaše dieta by měla obsahovat hodně komplexních karbohydrátů - pečené brambory, jamy, rýže, čerstvá zelenina, ovesná kaše, těstoviny. Jednoduchým karbohydrátům je naopak lepší se vyhnout - ovocné džusy, příliš mnoho ovoce, sladkosti, med apod. Prostě vše, co obsahuje hodně cukru. Komplexní karbohydráty podporují tvorbu svalové hmoty, umožňují do plnění glykogenu. Já si myslím, že konzumujete příliš mnoho jednoduchých karbohydrátů. Zůstaňte raději u těch komplexních a sladkosti si dopřejte Jen čas od času. Určitě se pak budete cítit mnohem lépe.

 

VYUŽITÍ

 

Můžete mi říci něco o asimilaci proteinů. Beru proteinové suplementy, ale někdy přemýšlím, zda jsem schopen využít 100 % dávky. Prosím, pomozte mi.

 

Každý druh výživné látky, tedy i proteiny, musí splnit určité podmínky, aby mohl být správně využit. Jedním ze základních předpokladů je přítomnost kyseliny chlorovodíkové. Bez ohledu na to, kolik proteinů konzumujete, nebudete schopen je dokonale využít, pokud nebude váš žaludek produkovat dostatek této kyseliny. Lze ji zakoupit i jako suplement v obchodě se zdravou výživou.

 

NIC NENÍ BEZ RIZIKA!

 

Slyšel jsem, že káva bez kofeinu není zdravá. Co je na tom pravdy?

 

Aby se z kávy odstranil kofein, využívá se methylen chlorid, chemická látka, která údajně může způsobit rakovi- nu. Nic ovšem není dokonale bezpečné. Podle posledních statistik víme, že například farmáři trpí častěji určitými typy rakoviny. Důvod je jasný, jsou ve styku 5 větším počtem živočišných virů, chemikálií využívaných v zemědělství všude kolem nich je prach ze sena a z uskladněného obilí.

 

FUNGUJÍ?

 

Fungují suplementy? Viděl jsem v různých kulturistických časopisech spoustu inzerátů, některé dokonce slibují účinky srovnatelné se steroidy. Je to vůbec možné? Chtěl bych být mohutný, ale nemohu utrácet peníze za neúčinné výrobky. Jsem zmatený a uvítal bych vaši pomoc. Díky.

 

Nenechte se zmást některými reklamami. Pravdou je, že suplement vždy zůstane suplementem. Obsahuje výživné látky, vitamíny, minerály apod. Jde pouze o přírodní substance, které v žádném případě nemohou působit stejně jako léky. Z tohoto důvodu bychom v suplementech nikdy neměli hledat náhradu steroidů.

 

A JEŠTĚ JEDNOU STEROIDY...

 

Dá se odhadnout jaké množství anabolických steroidů člověku pomůže, aby se stal šampiónem?

 

Steroidy mohou někomu pomoci hodně a na jiné- ho nemusí zdaleka tolik působit. Úspěch v kulturistice závisí na několika faktorech: disciplíně, trpělivosti, stavu vašeho konta a samozřejmě na genetice. Když splníte všechny tyto atributy, tak samozřejmě přichází ještě ke slovu fakt, že každý na hormonální terapii reaguje jiným způsobem. Někteří se díky anabolikům doslova mění před očima, zatímco jiní reagují vlažně. Steroidy fungují - a fungují dobře. Ale člověk by v žádném případě neměl zapomínat, že to jsou látky zakázané a ilegální!

 

MCT OLEJ

 

Co jsou to triglyceridy se středně dlouhým řetězcem?

 

Triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT) jsou speciální výživné látky derivované z kokosového oleje. MCT se již více než třicet let používají v nemocnicích k výživě pacientů. Obsahují dvakrát více energie než karbohydráty a přitom jsou absorbovány a využity stejně snadno. Vaše svaly dávají během tréninku přednost MCT jako zdroji energie. MCT oleje redukují tělesný tuk, zlepšují metabolismus karbohydrátů I proteinů a podporují absorbci esenciálních látek, jako je vápník a draslík. Dodávají vám energii pro trénink a umožňují rychlejší regeneraci.

 

 

MATEŘÍ KAŠIČKA

 

Mám jednu otázku ohledně výživy: Jak působí mateří kašička a má nějaký význam pro kulturisty? Děkuji za odpověď.

 

Já zase děkuji za zajímavou otázku. Mezi účinky mateří kašičky se obvykle zařazuje zvýšení množství energie, síly a výkonnosti. Z těchto důvodů by mohla být pro kulturisty přínosem. Mateří kašička obsahuje mnoho vitaminů a minerálů plus všechny nezbytné aminokyseliny. Podporuje imunitní systém a je dobrá pro pokožku.

 

TAMOXIFEN

 

V knize Drug Use Detection In Amateur Sports (str. 78) Dr. DiPasquale uvádí, že se tamoxifen užívá k podpoře endogenního vylučování testosteronu. Ovšem v knize Anabolic Steroid Side Eftects (str. 29) píše, že „tamoxifen může být i škodlivý, neboť snižuje testikulární steroidogenezi a omezuje produkci testosteronu.“ Moje otázka tedy zní: Může tamoxifen opravdu ovlivnit endogenní produkci testosteronu?

 

Celkový účinek tamoxifenu u většiny mužů spočívá ve zvýšení hladiny LH a testosteronu v krvi. Tamoxifen působí na hypotalamus a hypofýzu a tento efekt zřejmě převládá nad vlivem na varlata. Abyste si mohl opravdu ověřit, jak na vás tamoxifen působí, musel byste si před začátkem užívání nechat provést laboratorní testy na hladinu LH a testosteronu. Stejné testy by se pak provedly po několika týdnech užívání. Jestliže máte takovou možnost, tak to vy- zkoušejte a dejte mi pak vědět.

 

ANABOLICKÁ KOMBINACE?

 

Slyšel jsem, že altalfa a desikovaná játra, pokud se zkombinují dohromady, mají stejný účinek jako anabolické steroidy. Je to pravda?

 

Čas ‚o času slýcháme pohádky o zázračných produktech nebo kombinacích, nebývá na tom ale mnoho pravdy. Každý, kdo zná kulturistiku, uzná, ze desikovaná játra jsou skvělým suplementem, ale altalfa si teprve získává popularitu. Každý kulturista by měl dbát na to, aby jeho výživa byla vyvážená a obsahovala dostatek všech nezbytných látek. Je důležité nejen tělu dodávat potřebné živiny, ale také odvádět škodlivé odpadní produkty, které by jinak zpomalovaly celkovou aktivitu.

 

Podle všeho by altalfa měla obsahovat mnoho účinných látek, které mají příznivý vliv na organismus. Obsahuje také aminokyseliny, stopové prvky, minerály a je nejlepším známým zdrojem vitaminu K. Jedinou její nevýhodou je, že jsou její účinné látky chráněné celulózovou buněčnou stěnou, kterou naše trávicí enzymy nejsou schopny rozpustit. Jediný možný způsob, jak tento problém vyřešit, je užívat takový výtažek z rostliny alfalfa, který obsahuje buňky s již narušenou celulární stěnou. V každém případě však nemůžete očekávat, že by byl účinek srovnatelný s efektem anabolických steroidů.

 

VITAMIN E

 

Chtěl bych vědět něco o vitaminu E. Slyšel jsem o studiích, při nichž dostávaly krysy vitamin E a došlo u nich nárůstu množství energie. Myslím si, že by to mohlo hodně pomoci i sportovcům. Může být vitamin E přínosem i pro kulturisty?

Vitamin E je nezbytnou výživnou látkou, pokud se ale normálně stravujete, je nemožné, abyste trpěl jeho nedostatkem. Velké dávky tohoto vitaminu nebudou mít žádný pozitivní účinek.

 

DIBENCOZID

 

Nedávno jsem v mnoha kulturistických časopisech viděl reklamy na dibencozid, jednotlivé firmy tam porovnávaly jeho účinky s efektem anabolických steroidů. Opravdu je tato látka natolik účinná? V reklamách jsem viděl grafy a srovnání s populárními steroidy. Dibencozid by měl být dokonce ještě účinnější než steroidy, alespoň co se týče svalového růstu. Je to pravda?

 

Ušetřete si peníze. Studie, které prokazují, že je dibencozid účinnější než anabolické steroidy, nemají příliš velkou vědeckou hodnotu. Sám jsem podobné výzkumy prováděl a došel jsem k závěru, že je dibencozid ve srovnání se steroidy účinný zhruba tolik jako placebo. Studie, o kterých je řeč, byly provedeny v Polsku s podvyživenými dětmi. Tyto děti byly anemické a vzhledem k tomu, že dibencozid není nic jiného než koenzym vitaminu B12, uzdravily se tyto děti mnohem rychleji (dokonce i nabraly na váze) něž děti ze skupiny, která dostávala steroidy. To je ovšem zcela jiný případ. Inzerenti využili pouze část informací pro svůj prospěch.

 

KOLIK PROTEINŮ?

 

Kolik proteinů bych měl denně konzumovat a jaké druhy bílkovin jsou nejvhodnější?

 

Doporučuji asi 2 gramy proteinů na jeden kilogram hmotnosti. Měl byste konzumovat pouze nízkotučné proteiny - vaječné bílky, bílé maso z kuřete a krůty, libové červené maso, odtučněné mléko, netučný sýr, a vyhýbat se plnotučnému mléku, tučným mléčným výrobkům, vepřovému a jehněčímu masu i vaječným žloutkům.

 

DATUM EXPIRACE

 

Píši vám ohledně steroidů. Může být testosteron, který má datum expirace 1988 ještě dobrý? Zachová si svoji účinnost, nebo je zcela neúčinný? Užíval jsem testosteron, který měl prošlý datum exspirace o čtyři měsíce, ale co několik let?

 

Většina léků si zachová svoji účinnost ještě několik let po uplynutí data exspirace; obvykle již ale nejsou natolik funkční, každý rok ztrácí asi 10 % na účinnosti. Myslím si, že testosteron, o němž mluvíte, ještě bude účinkovat, protože všechny léky na olejové bázi obsahují konzervační látky.

 

Léky z roku 1988 ovšem nebudou tak účinné jako ty novější. Některé léky ztrácí na funkčnosti rychleji a některé se dokonce mohou stát toxické. V případě olejových druhů testosteronu nebo jiných anabolických steroidů nastává problém, když se olej zkazí. V takových případech pak změní barvu a lék není možné užívat. Podle svých zkušeností mohu říci, že léky na vodní bázi, záleží samozřejmě na typu a použité konzervační látce, se kazí a jejich účinnost klesá rychleji než u léků rozpuštěných v oleji.