Kulturistika, fitness - Anabolické steroidy 1.díl

Anabolické steroidy 1.díl

Anabolické steroidy 1.díl

Steroidy vs. sport Žádným látkám, které kdy byly spojeny se sportem, se nikdy nedostalo takové pozornosti ze strany veřejnosti jako anabolickým steroidům. Od doby debaklu kanadského sprintera Bena Johnsona na Olympiádě roku 1988 až po prokázané užívání steroidů vzpěrači z WWF proběhlo jen velmi málo sportovních událostí, které by zůstaly těmito látkami nedotčeny.

Historie

Navzdory populárnímu názoru, nezačalo užívání steroidů u Bena Johnsona v roce 1988. Steroidy jsou výsledkem více než sto let trvajícího výzkumu v oblasti hormonální kontroly. Dříve vědcům nešlo o zvýšení výkonnosti sportovců, hledali totiž elixír mládí. v roce 1889 Dr. Brown-Sequard získal extrakt derivovaný z varlat psa. Potom, co si tuto látku injekčně aplikoval, pocítil omlazující efekt – zejména co se týče sexuální výkonnosti. Jeho kolegové ho nikdy nebrali vážně a on sám za pět let zemře. Na přelomu století se pak jiní vědci dostali ještě o krok dál. Začali lidem transplantovat opičí varlata. Dosáhli tím pouze dočasného „omlazovacího“ efektu, život člověka neprodloužili a jediný trvalý účinek, který byl prokázán bylo onemocnění operovaných osob opičí formou syfilis. První velký přelom ve výzkumu anabolických steroidů nastal v polovině třicátých let našeho století, kdy německý farmakolog Dr. Laqueur izoloval krystalky z býčích varlat. Holandští chemikové dali této látce jméno testosteron. Krátce potom se švýcarským vědeckým pracovníkům podařilo testosteron syntetizovat spolu s dalšími blízce spjatými deriváty cholesterolu. Pak trvalo dalších deset let, než bylo zjištěno, že tato nově syntetizovaná látka z chemické skupiny steroidů má anabolické účinky. Tedy že podporuje nárůst svalové hmoty a síly. Bylo to dlouho před tím, než došlo ke spojení termínů „anabolický“ a „steroid“ a začala nová éra farmakologie. Koncem třicátých a počátkem čtyřicátých let si vědci uvědomili, že tyto nové „anabolické steroidy“ mohou najít uplatnění ve sportu. Pak již nemohlo být pochyb o možnosti aplikace látek, které mohou podpořit nárůst svalové hmoty a síly za současného snížení hladiny tělesného tuku v široké oblasti nejrůznějších sportovních odvětví. Jakmile se taková novinka dostala mezi sportovce, netrvalo dlouho a v jejich šatnách zdomácněly první injekční stříkačky a lahvičky s účinnou látkou.

Debut ve sportu

Najít okamžik, kdy se steroidy poprvé uplatnily ve sportu, je velmi těžké , protože většina přímých účastníků již nežije. A vzhledem k tomu, jaké tresty dostávájí dnešní sportovci na základě pozitivních dopingových testů, není pravděpodobné, že by se nějací sportovci z období třicátých a čtyřicátých let přiznali k tomu, že tyto látky užívali. Musíte si také uvědomit, že klasifikace anabolických steroidů neproběhla přes noc, ale trvala několik desetiletí. Je tedy velká pravděpodobnost, že mnoho sportovců užívalo nějakou formu steroidů nebo testosteronového derivátu, aniž by o tom vůbec věděli. První doložený případ užívání steroidů pochází z roku 1931, kdy švédští sportovci používali produkt zvaný Rejuven. Rejuven byl německý lék, který obsahoval testosteron – ovšem pouze v malých dávkách.

Užití v kulturistice

Prvním kulturistou, který prokazatelně užíval steroidy, byl bývalý Mr. Universe Bill Pearl. Ve svém rozhovoru pro časopis Muscle Fitness v červnu roku 1987 se Pearl novinárům svěřil se svými kuriózním setkáním s Dr. Arthurem Jonesem (výrobcem strojů Nautilus), k němuž došlo v roce 1958. Dr. Jones řekl Pearlovi o „tajemné chemikálii“, kterou užívají Sověti. Vzhledem k tomu, že nepatřil mezi lidi, kteří slepě vezmou, cokoliv jim doporučíte, vydal se Pearl do knihovny Kalifornské univerzity. Až veterinární lékař mu sdělil, že drží v ruce lahvičku steroidu Nilivar, který se používá k léčbě dobytka. Přesto se Pearl rozhodl, že látku vyzkouší. Během trí měsíců nabral prakticky 12kg svalové hmoty a ještě zaznamenal výrazný nárůst síly. V průběhu šedesátých a sedmdesátých let se používání steroidů mezi špičkovými kulturisty velmi rozšířilo. Situace natolik přerostla veškerou možnou kontrolu, že prakticky všichni závodníci na určitých soutěžích brali jeden nebo více druhů steroidů. To ovšem začalo vyvstávat na povrch až v osmdesátých letech, kdy se někteří slavní kulturisté k užívání steroidů veřejně přiznali. Mezi nimi byl Arnold Schwarzenegger, Mike Matarazzo, Larry Scott, Mike Mentzer a Tom Platz