Kulturistika, fitness - Máte nadváhu? Zapomeňte na běh a cvičte s vlastní vahou těla

Máte nadváhu? Zapomeňte na běh a cvičte s vlastní vahou těla

Máte nadváhu? Zapomeňte na běh a cvičte s vlastní vahou těla

Ačkoliv běh se jeví jako vhodná aktivita pro všechny, kteří chtějí zhubnout, odborníci varují: pokud máte nadváhu, vyhněte se sportovním činnostem, při nichž jsou přetěžovány již tak namáhané klouby.

"Obézní lidé by se měli vyvarovat běhu, různých poskoků a dalším aktivitám způsobujícím nárazy, které při nadváze přetěžují nejen velké nosné klouby, ale i záda. Takový sport není vhodný ani zdravý," říká sportovní instruktor Jan Větrovský.
 
"Pochopitelně nejsem proti pohybu jako takovému, protože přispívá k redukci váhy a formování postavy, ale jsem přesvědčený, že každý člověk, kterého trápí kila navíc, by měl oslovit odborníka a nechat si sestavit optimální druh a intenzitu cvičení," dodává.

Posilování s vlastní vahou

Aby tělo pracovalo co nejefektivněji, je třeba vybudovat si svalovou hmotu. "Je to jakási továrna na postupné spalování veškeré přebytečné energie," vysvětluje Jan Větrovský. Lidem s nadváhou doporučuje cvičení s názvy "flowin" a "bosu", které zcela vylučují doskoky.

"Jde o cvičení s vlastní vahou, k němuž stačí jednoduché pomůcky, každý se mu může věnovat v klidu domova," říká odborník.

Posilování s vlastní vahou má navíc tu výhodu, že se tělo naučí fungovat jako celek, je pak lépe připraveno na každodenní pohyb. Jan Větrovský dodává, že začátečníci by měli absolvovat počáteční ukázkovou lekci pod vedením vyškoleného trenéra.

BOSU

Ke cvičení se používá pomůcka připomínající "polomíč". Z jedné strany je plochá a pevná, z druhé strany vypouklá. Bosu dopomáhá ke kompletnímu zpevnění svalů, zdravému držení těla a získání dobré fyzické kondice. Cvičení se skládá z široké škály rehabilitačních, balančních a posilovacích cviků, při kterých zapojujete jak vědomé, tak i hluboké kosterní svaly, jež zajišťují správné držení těla. Pokud jsou tyto partie ochablé, mohou vám způsobovat bolesti zad a kloubů.

Bosu může cvičit v podstatě každý. Je vhodné pro muže i ženy každého věku, mohou ho cvičit lidé doma, stejně tak i vrcholoví sportovci. Při odborném dohledu a v rozumné míře ho mohou cvičit i těhotné ženy, neboť toto cvičení posiluje také oblast pánevního dna.

Ilustrační foto.

Cvičení bosu se dá rozdělit do tří základních tréninkových programů:
• Kardio trénink se cvičí při vyšší tepové frekvenci a je nejlepší pro spalování tuků.
• Posilovací trénink se zaměřuje na zpevnění a posílení svalů.
• K uvolnění a protažení všech svalů slouží rehabilitační trénink.

FLOWIN

Jedná se o cvičení na desce, po které se posouvají tzv. pady (podložky) se speciální povrchovou úpravou.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Výhodou je velké zapojení hluboko uložených svalů podél páteře. Jedná se o cvičení bez doskoků a nárazů, proto je vhodné i pro lidi s nadváhou či s omezením pohybového aparátu.

Cvičením se navíc podporuje rozvoj koordinace a stability a výrazně se zapojují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře. Flowin je jedním z nejlepších preventivních sportů pro potlačení bolestí zad a krční páteře.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/mate-nadvahu-zapomente-na-beh-a-cvicte-s-vlastni-vahou-tela-pn3-/dieta.aspx?c=A110816_095950_dieta_pet