Kulturistika, fitness - AMINOKYSELINY S ROZVĚTVENÝM ŘETĚZCEM

AMINOKYSELINY S ROZVĚTVENÝM ŘETĚZCEM

AMINOKYSELINY S ROZVĚTVENÝM ŘETĚZCEM

Do skupiny aminokyselin s rozvětveným řetězcem spadají tři látky: valin, leucin a isoleucin. Označení aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA) získaly díky své unikátní molekulární struktuře, která se skládá s methylových postranních řetězců (CH3), vycházejících z jádra aminokyseliny. BCAA jsou zároveň esenciálními aminokyselinami, protože si je tělo neumí samo vytvořit a musíme je přijímat ve stravě. O důležité roli, kterou hrají BCAA v organismu sportovce, jsme se dozvěděli díky pokusům provedeným na opicích. Vědci zjistili, že opice krmené BCAA netrpí odbouráváním svalové hmoty v takové míře, jako zvířata, která dostávala ostatní aminokyseliny. Experimenty byly tak efektivní, že se BCAA začaly užívat v léčbě některých degenerativních onemocnění jako je rakovina či AIDS.V časopisu Jurnal byla publikována studie, jež srovnávala efektivitu BCAA oproti placebu (solné tablety), co se týče jejich schopnosti chránit svalovou tkáň. Výsledky ukázaly, že experimentální skupina (ti, kteří dostávali BCAA) skutečně udržela svalovou hmotu. Podle dostupných informací ovšem nemůžeme předpokládat (tento fAčkoliv se samozřejmě najdou zastánci (hlavně výrobci) názoru, že BCAA jsou účinné jako anabolické steroidy, pravda je trochu někde jinde. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem mají schopnost chránit svalovou tkáň a mohou také podpořit anabolismus. Existují důkazy, že jsou BCAA oxidovány během intenzivního cvičení. To odporuje rozšířenému názoru, že aminokyseliny nemohou být využity jako zdroj energie. Někteří odborníci přepokládají, že 5-15% energie našeho těla se tvoří z BCAA. Maratónští běžci pravděpodobně využívají jako zdroj energie ve větší míře spíše aminokyseliny, než tuky či karbohydráty. Proto mají tak štíhlou  a šlachovitou postavu. Jejich tělo spotřebuje tolik kalorií, že je dokonce i svalová tkáň katabolizována a využita jako zdroj energie.
Abychom mohli plně porozumět  účinkům BCAA, měli bychom se alespoň v krátkosti zmínit o jejich působení.


Ačkoliv se samozřejmě najdou zastánci (hlavně výrobci) názoru, že BCAA jsou účinné jako anabolické steroidy, pravda je trochu někde jinde. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem mají schopnost chránit svalovou tkáň a mohou také podpořit anabolismus. Existují důkazy, že jsou BCAA oxidovány během intenzivního cvičení. To odporuje rozšířenému názoru, že aminokyseliny nemohou být využity jako zdroj energie. Někteří odborníci přepokládají, že 5-15% energie našeho těla se tvoří z BCAA. Maratónští běžci pravděpodobně využívají jako zdroj energie ve větší míře spíše aminokyseliny, než tuky či karbohydráty. Proto mají tak štíhlou  a šlachovitou postavu. Jejich tělo spotřebuje tolik kalorií, že je dokonce i svalová tkáň katabolizována a využita jako zdroj energie.
Abychom mohli plně porozumět  účinkům BCAA, měli bychom se alespoň v krátkosti zmínit o jejich působení.

MECHANISMUS PŮSOBENÍ
--------------------

Jestliže konzumujete dietu s vysokým obsahem proteinů, nejrychleji se v těle absorbují právě BCAA. Asi 70% všech aminokyselin, zpracovaných v játrech a vyloučených do krevního oběhu jsou BCAA. Jakmile se dostanou do krve, jsou tyto aminokyseliny velice rychle dopraveny do svalů, které doslova lační po proteinech. Většina studií předpokládá, že 50-90% aminokyselin, jenž absorbují svaly během prvních třech hodin po jídle, tvoří BCAA.
Do svalů se (je-li to možné) dostává tolik aminokyselin s rozvětveným řetězcem, že zde napomáhají tvorbě dalších aminokyselin. BCAA mají na svaly anabolický účinek, i proto se v kulturistických kruzích tolik rozšířily. Často se můžete setkat názorem, že BCAA mají stejný efekt jako anabolické steroidy, ovšem bez nepříjemných vedlejších účinků.

DÁVKOVÁNÍ BCAA
--------------

Abyste mohli dosáhnout maximálního účinku, měli byste brát všechny tři BCAA dohromady. Výzkumy potvrdily, že individuální suplementace snižuje rozsah absorpce účinných látek.
Kromě toho vysoká koncentrace jedné BCAA může narušit využití jiných aminokyselin. Co ovšem není nikterak překvapující, neboť víme, že se organismus snaží zachovat rovnováhu všech důležitých látek.
Jestliže se rozhodnete zařadit BCAA do svého suplementového programu, máte dvě možnosti. Můžete si koupit všechny tři aminokyseliny zvlášť a nakombinovat je dohromady. Nebo zakoupíte přímo BCAA preparát, obsahující všechny tyto látky. Ačkoliv většina výrobců nabízí smíšené preparáty, bude lepší, když se v obchodě poohlédnete, která verze vyjde levněji.
Dr.Fred Hatfield, bývalý šampión v powerliftingu a pravidelný dopisovatel časopisu Muscle and Fitness doporučuje brát BCAA 60-90 minut po tréninku. Abyste si zajistili efektivní účinek suplementu, berte 50-100mg vitaminu B6 denně. Také byste měli vědět, že BCAA aktivně „soutěží“ s tryptofanem a tyrosinem. Pokud berete i tyto aminokyseliny, užívejte je v jinou dobu. Naopak se doporučuje brát BCAA s nějakým proteinovým jídlem urychlí se absorpce a nástup účinku.
Co se týče dávkování, měli byste užívat 500-300miligramů denně. John Parrillo, dopisovatel časopisu MuscleMag International a jeden z nejuznávanějších odborníků v oblasti kulturistické výživy, jde ve svých názorech dokonce ještě dál, když radí svým klientům, aby brali minimálně 10g denně, přičemž nevidí problém ani ve zvýšené dávce 20g.  Jestliže jste nikdy před tím aminokyselinové suplementy neužívali, začněte s několika sty miligramy a postupně dávku zvyšujte během několika následujících týdnů.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY
---------------

Stejně jako většina aminokyselinových suplementů mají i BCAA jen zřídkakdy výrazné vedlejší účinky. Někteří lidé mohou mít problémy při vyšším dávkování, je tedy třeba dávku snížit. Není vhodné začít najednou aplikací několika gramů, aniž byste si vyzkoušeli, jak váš organismus na BCAA reaguje. Možným alergickým reakcím se můžete vyhnout tím, že budete dávku postupně zvyšovat, místo toho, abyste organismus vystavili šoku konzumací megadávek.
Dnes již velmi dobře víme, že BCAA v absorbci „soutěží“ s tyrosinem a tryptofanem. Vzhledem k tomu, že BCAA obvykle zvítězí, může organismus trpět nedostatkem obou zmíněných aminokyselin. V extrémních případech je takový stav nebezpečný, protože obě tyto látky jsou prekurzory neurotransmiterů.
Zvážit musíte také vliv BCAA na hladinu inzulínu. Někteří jedinci mohou být extrémně citliví na to,  jakým způsobem ovlivňuje inzulín hladinu glukózy v krvi. Stává se pak, že takový člověk, místo aby měl dostatek energie a sil, bývá naopak letargický a unavený.Komentáře (9 komentář(ů))

avatar
Tomas Hollman 10/08/2009 16:22:24

Prosim vas,ak se jmnuje ten chlapik na fotce?je mi povedomi..dekuji

Odpověď 0 Nahlásit

avatar
redaktor 11/08/2009 11:53:26

Chlapík na fotce se jmenuje Marek Berky.

Odpověď 1 Nahlásit

avatar
Bohumil Stehlík 06/01/2010 14:19:53

Dobry den chtel bych se zeptat jeslti taky muzou bejt mezi veldejsi ucinky vznik pupinku na plety nebo pokozce dekuju za odpoved

Odpověď 2 Nahlásit

avatar
Kaleigh 29/04/2016 23:26:00

Obrigado pelo seu comentario myself,Como pode ler por todo o blog, é por isso que tenho vindo a lutar, pagamentos a tempo e horas e maior confiança dos memmtos.Cubprimenros

Odpověď 0 Nahlásit

avatar
Emma 30/04/2016 01:57:18

丁浩真2012 å¹´ 10 月 9 日区服:精灵之森林账号:丁浩丁ID号: 4664179(梦宝谷)游戏ID:31467角色名:丁浩丁我的建议/想法:理想状态 1.如果技术允许,可以改动为组队模式。 1-3个玩家一起组队出战。可以吧宠物出战调整到6只。 每个玩家出战两只。这样增加了玩家之间的互动。可以大号带小号之类的。 2.玩家交易系统。可以让玩家进行交易。以上想法估计技术组技术方面有些困难。 3.如果可以改动为 技能有玩家选择控制就更好了不是一味的让他自己攻击 <a href="http://omlcrdrqujr.com">4.¥Ü€é‡è¦ä¸À点,为了加强游戏¥¹³è¡¡ã€‚可以对低等级玩家给予经验金钱抠控制了游戏平衡。不至于等级高的永远高以至于等级低的失去了信心。实际建议</a> 1.增加钻石刷钱房子。可以让玩家花钻石花活力在里面刷到金钱。 2.探索增加特训。 3.调整特训价格 并且限制特训购买次数 看好你们哦 希望这游戏越来越好

Odpověď 0 Nahlásit

avatar
Kyanna 02/05/2016 04:20:13

Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images ar81n#e2&7;t loading correctly. I&#8217;m not sure why but I think its a linking issue. I&#8217;ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome. http://pllmgtepe.com chcslgi [link=http://jsfqdxq.com]jsfqdxq[/link]

Odpověď 0 Nahlásit

avatar
Doc 03/05/2016 04:18:50

Please tell me you posted this from the bus!?I think you&#8217;re completely right about the freelance thing, it definitely gives the opportunity to make a more direct difference to <a href="http://omgnbmf.com">ortanisagions</a> you care about. Really well done for taking the leap, you&#8217;ll have a great time ;)

Odpověď 0 Nahlásit

avatar
Cassie 04/05/2016 09:41:53

The one I can't comprehend is the re-marriage of the lead characters in Oohlala Couple; it was so annoying and unbelievable that I skipped the last episode after eaiesdroppvng the spoiled end. Worst of couple ever.

Odpověď 0 Nahlásit

avatar
Geraldine 04/05/2016 12:55:32

Very true Fh. At first I thought a Lib-Dem coalition wo8uln&#d217;t be as bad as another Liberal majority, but after reading Ivison&#8217;s column I would be very fearful of either one. A Conservative majority is the only solution. http://jrsxsuoir.com ybpxqkgru [link=http://avsktzl.com]avsktzl[/link]

Odpověď 0 Nahlásit

celkově: 9 / zobrazuji: 1 - 9

Přidat komentář

  • Tučně
  • Kurzíva
  • Podtržené
  • Citovat

Vložte prosím kód který vidíte na obrázku:

Captcha