Kulturistika, fitness - ŽELEZO

ŽELEZO

Železo je jako součást bílkovin zapojených do přenosu kyslíku nezbytným prvkem našeho organismu. Téměř 2/3 železa jsou v těle vázány v hemoglobinu, krevním barvivu obsaženém v červených krvinkách, které přenáší kyslík do tělesných tkání. Menší množství železa se nachází v myoglobinu, bílkovině, která pomáhá zásobovat kyslíkem svaly, a v enzymech účastnících se biochemických reakcí v buňkách.

Charakteristika a význam

Železo je jako součást bílkovin zapojených do přenosu kyslíku nezbytným prvkem našeho organismu. Téměř 2/3 železa jsou v těle vázány v hemoglobinu, krevním barvivu obsaženém v červených krvinkách, které přenáší kyslík do tělesných tkání. Menší množství železa se nachází v myoglobinu, bílkovině, která pomáhá zásobovat kyslíkem svaly, a v enzymech účastnících se biochemických reakcí v buňkách. Okolo 15% železa je v těle skladováno pro případnou potřebu a využití v obdobích nedostatečného příjmu tohoto minerálu v potravě. Zatímco dospělí muži a ženy po menopauze (přechodu) ztrácejí jen velmi malá množství železa s výjimkou krvácení, ženy v plodném věku přicházejí v důsledku menstruačního cyklu o značný podíl tohoto minerálu.

Doporučený denní příjem

muži 10 miligramů (mg), ženy před menopauzou 18 mg

Zdroj

V potravě se železo vyskytuje ve dvou formách. Chemická struktura železa označovaná jako hem je přítomna v mase, rybách a drůbeži, tato forma je velmi dobře vstřebatelná. Železo v rostlinných produktech jako je např. čočka a fazole má odlišnou chemickou strukturu označovanou jako „nonhem“ železo, jež je vstřebatelná hůře.

Obsah minerálu v některých složkách potravy (orientační hodnoty):

* Kuřecí játra, vařená 100 g – 8,2mg * Ústřice, smažené, 6 kusů – 4,5mg * Hovězí maso, pečené 100 g – 3,5 – 3,8mg * Tuňák 100 g – 1,4mg * Kuřecí stehno, pečené, bez kosti 100 g – 1,3mg * Čočka, vařená, 1 hrnek – 6,6mg * Špenát, vařený, 1/2 hrnku – 3,2 mg * Celozrnný chléb, 1 plátek 0,9mg * Rozinky, 50 ks – 0,5mg

Nedostatek minerálu

Kdy může nastat nedostatek minerálu?

Nedostatek železa v těle je považován za nejčastěji se vyskytující poruchu správného příjmu minerálů (objevuje se u více než 30% světové populace). Dostupnost železa závisí na jeho vstřebávání, které je ovlivňováno řadou faktorů jako je např. zásoba železa v organismu (při vysokém obsahu minerálu v těle je jeho absorpce snížena), chemická struktura (hem nebo „nonhem“ železo) a přítomnost dalších látek v potravě (ta má vliv především na vstřebávání „nonhem“ železa, které je zvýšeno např. při současné přítomnosti bílkovin z masa či vitaminu C a B6 a sníženo např. přítomností vápníku, taninů z čaje, bílkovin sóji a některých dalších látek obsažených ve stravě). Vstřebávání železa může být negativně ovlivněno i současným podáváním některých léčiv (látky snižující překyselení žaludku, tetracyklinová antibiotika a další). Nedostatek železa se často objevuje u žen v plodném období, v těhotenství a období kojení, kdy je jeho potřeba výrazně zvýšena. V některých případech je doporučováno dodávání železa nekojeným nebo jen částečně kojeným novorozencům, a to od jejich narození do 1 roku. Rozvojem projevů nedostatku železa jsou ohroženi také pacienti se selháváním ledvin (zvláště dialyzovaní) či osoby s nedostatečným příjmem vitaminu A a vegetariáni. V případě, že je železo podáváno ve formě potravních doplňků je třeba z důvodu zajištění jeho dobrého vstřebání dodržet časový odstup 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Jaké jsou příznaky nedostatku minerálu?

Typickým projevem nedostatku železa je anémie (chudokrevnost) s příznaky jako je např. bledost, zvýšená únava, slabost, potíže s udržením tělesné teploty, snížená funkce imunitního systému s následnou zvýšenou náklonností k infekcím, záněty jazyka a ústních koutků, lámavost nehtů atd. Nedostatek železa v těhotenství je spojen se zvýšením rizika předčasného porodu, snížené porodní váhy novorozence a různých porodních komplikací.

Nadbytek minerálu

Železo v potravních doplňcích může mít nežádoucí účinky na trávící ústrojí (pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem či zácpu, tlak v břiše, stolice může být tmavě zbarvena), které se vyskytují asi u 10% pacientů a mohou být zmírněny užíváním přípravku současně s jídlem. Zvláštní opatrnosti je třeba při podávání železa dětem.

Železo může snížit vstřebávání a tak i účinek některých současně podávaných léčiv.